Quest Dzień Zdrowia w szkole podstawowej. Scenariusz gry sportowo-rekreacyjnej „Zdrowy naród”

Cel: popularyzacja zdrowego stylu życia, promocja sportu.

znajomość jednego ze sportów;

rozwój ciekawości, umiejętność pracy w zespole.

Aby wziąć udział w grze przygodowej, tworzone są 2 drużyny po 10-15 uczestników (klasy 1-2).
Dowódca jest wybrany.

Scenariusz.

Główne postacie:

Doktor Tabletkin

bliźniak Vitya.

Rekwizyty:

Sportem jest gimnastyka artystyczna.

Karty z wizerunkiem przedmiotów (piłka, maczugi, lina, obręcz, wstążka), plan szkoły z zaznaczeniem etapów.

Gra odbywa się w szkole.

Drużyny ustawiają się na boisku szkolnym.

Gospodarz: Cześć chłopaki! Mamy dziś niezwykły dzień. Pojedziemy z tobą w podróż. Ale to nie będzie łatwa podróż. Przygody czekają na Ciebie: zagadki, przygody i wiele więcej. Wykonasz zadania, a za każde poprawnie wykonane zadanie dam Ci karty. Która drużyna ma najwięcej kart na koniec gry, wygrywa. Gotowy?

Zespoły: Tak!

Prowadzący: A teraz chcę wiedzieć, jak nazywają się wasze zespoły.

Dzieci w chórze wymawiają nazwę zespołu i motto zespołu. Prowadzący wydaje zespołom mapy, a drużyny udają się na miejsce I etapu na mapie.

Smutny przegrany Vitya odwiedza drużynę z frytkami i / lub lemoniadą w dłoniach.

Gospodarz: Co się stało? Dlaczego jesteś tak smutny?

Vitya: Och, mają dwójkę z wychowania fizycznego! Nienawidzę tego ćwiczenia! Nic mi nie działa!

Gospodarz: Jak to? Lekcje wychowania fizycznego są nie tylko interesujące, ale także przydatne. Naprawdę chłopaki? (odnosząc się do poleceń). Odpowiedzi dzieci.

Vitya: Dlaczego jest to przydatne, czy to wychowanie fizyczne?

Prezenter: (zwraca się do Vita) Czy chcesz wiedzieć, jak przydatne jest wychowanie fizyczne? Czym jest zdrowy styl życia? Chcesz dowiedzieć się czegoś nowego o sporcie? (do drużyny) A wy? Wtedy idź przed siebie!

Wchodzi doktor Tabletkin.

Lekarz: Dokąd idziesz? Nie puszczę cię nigdzie, dopóki nie odpowiesz na moje pytania. Muszę być pewien, że jesteś przygotowany na tak trudną podróż.



Doktor Tabletkin opowiada o zdrowym odżywianiu. Historia może dotyczyć dowolnych przydatnych produktów. W tym przypadku mówimy o mleku i warzywach.

Wiele lat temu wschodni mędrcy wierzyli, że mleko jest magicznym napojem. Mleko czyni człowieka rozsądnym, pomaga mu zrozumieć otaczający go świat i odróżnić dobro od zła, a tego właśnie tak bardzo potrzebujecie! Dlatego, aby dziecko zdrowo rosło, zdecydowanie musi wypijać jedną szklankę mleka dziennie! A teraz sprawdzę, co wiesz o mleku.

1. Co się dzieje podczas kwaśnego mleka?

  • zsiadłe mleko
  • Jogurt
  • Olej

2. Pierwszy posiłek noworodka

  • mleko
  • Kefir

3. Dlaczego niemowlęta potrzebują mleka?

  • Na szczęście
  • Dla nastroju
  • Na wzrost

4. Z czego robi się masło?

  • Ze śmietany
  • Z twarogu
  • Ze śmietany

5. Jaki zimny deser, uwielbiany przez dzieci, robi się z mleka?

  • Twarożek
  • Lody
  • Pudding

Cóż, jesteś wielki! Zobaczmy teraz, co wiesz o warzywach?

Warzywa są bardzo przydatnymi produktami, są niezbędne dla dzieci.

1. Które warzywo jest bardzo dobre dla wzroku?

  • Marchewka
  • Kapusta
  • Pomidor

2. Jakie warzywo nazywa się drugim chlebem?

  • Bakłażan
  • Ziemniak
  • Ogórek

3. Które warzywo ma najwięcej witaminy C?

  • w kapuście
  • w burakach
  • W słodkiej czerwonej papryce

4. Jak nazywa się pomidor?

  • Pomidor
  • Signor

5. To warzywo w zielonych strąkach jest ulubionym przysmakiem dzieciństwa w wiejskim ogrodzie.

  • Groszek
  • fasolki

6. Najwspanialsze warzywo?

  • Dynia
  • Bakłażan
  • szpik warzyw

Dobra robota. (Rozdaje karty zespołom). Ale co ty siedzisz. Zagrajmy. Jeśli produkt jest przydatny, klaszcz w dłonie i powiedz głośno „Tak!”, Jeśli nie jest przydatny, wszyscy tupią razem i mówią „Nie!” (Gra jest pobierana z Internetu)

Istnieją szkodliwe i zdrowe produkty spożywcze.

Kto poda prawidłową odpowiedź

Co jest przydatne, a co nie?

Sok jabłkowy (Tak)

Pepsi, lemoniada (nie)

Prażone nasiona słonecznika (nie)

Cukier rafinowany (Nie)

Ciasta są gorące (Tak)

Chrupiące chipsy (Nie)

Mleko i owsianka (Tak)

Owoce, zsiadłe mleko (Tak)

Teraz jestem pewien, że jesteś gotowy do podróży. Oto wskazówki, gdzie iść dalej. Żegnaj, nie zapomnij dobrze się odżywiać. (Daje kopertę z kawałkiem kartki).

Vitya: Więc chipsy i lemoniada mnie osłabiają!? Wyrzucę je.

Wyrzuca szkodliwe produkty do kosza.

Zespoły przechodzą na mapę do etapu II.

II etap.

Drużyny przechodzą do drugiego etapu.

Witia: O! Zobacz, co to jest? (Wskazując na kopertę.) Zobaczmy, co tam jest? (Otwiera kopertę.) Jest zadanie! (Daje kapitanowi zadanie do przeczytania).

Jak rozwiążesz krzyżówkę, pozwolę ci przejść.

Prowadzący otwiera tablicę z krzyżówką.

Słowo „gimnastyka” jest zamknięte.

1. Stoją naprzeciw siebie kijami

Chłopcy w kolorze czerwonym i niebieskim.

W hełmach jak rycerze, ale nie wstydźcie się,

Tu walka to trening - grają (hokej)

2. Bardzo gorzki - ale zdrowy!

Chroni przed chorobami!

I nie jest przyjacielem drobnoustrojów -

Ponieważ to - ... . (Cebula)

3. Od dzieciństwa każdemu mówiono:

Nikotyna jest śmiertelna ... (trucizna)

4. Kto mnie dogoni na lodzie?

Ścigamy się.

I to nie konie mnie niosą,

I błyszczące ... (łyżwy)

5. Nie czuję nóg z radości,

Lecę w dół strasznego wzgórza.

Sport stał się mi droższy i bliższy,

Kto mi pomógł dzieci? (Narty)

6. Svetka nie ma dziś szczęścia -

Lekarz dał gorzki ... (tabletki)

7. Nie mam czasu na chorowanie przyjaciół,

Gram w piłkę nożną i hokeja.

I jestem z siebie bardzo dumna

Co daje mi zdrowie ... (Sport)

8. Oto srebrna łąka:

Nie widać baranka

Byk nie ryczy na niego,

Rumianek nie kwitnie.

Nasza łąka jest dobra zimą,

I nie znajdziesz go na wiosnę. (Lodowisko)

9. Wcześnie rano wzdłuż drogi

Rosa lśni na trawie

Stopy idą w dół drogi

I dwa koła się poruszają.

Zagadka ma odpowiedź

To jest mój ... (Rower)

10. Okrągła strona, żółta strona

Siedzi w ogrodowym łóżku

Jest mocno zakorzeniony w ziemi.

Co to jest? (Rzepa)

11. Nie bój się pediatry,

Nie martw się, uspokój się

Nie bądź niegrzeczny, nie płacz

To jest po prostu dziecinne... (Doktorze)

12. Nie być słabym, ospałym,

Nie leżał pod kołdrą

Nie zachorowałem i było dobrze

Rób codziennie ... (Ćwiczenie)

Gospodarz: Dobra robota chłopaki! Rozwiązałem krzyżówkę! (Rozdaje karty) Ale czym jest gimnastyka artystyczna? Kto nam o tym opowie. Mamy mapę (Daje kawałek mapy). Tam dowiemy się, czym jest gimnastyka artystyczna! Dzieci idą na mapie do etapu III.

Na scenie zespół spotyka dziecko-sportowiec. (Dziewczyna-artystka, w kostiumie kąpielowym, z medalami). Opowiada i pokazuje dzieciom prezentację filmową dotyczącą gimnastyki artystycznej.

Wiodący sportowiec: Chłopaki, każdy sportowiec zajmujący się gimnastyką artystyczną ma piękny trykot. Proponuję stworzyć szkic trykotu dla gimnastyczki, udekorować go błyskotkami. Wydrukowany lub narysowany strój kąpielowy na papierze whatmana, dzieci otrzymują farby, klej i iskierki. Dzieci rysują do muzyki.

Prowadzący zawodnik rozdaje karty i rozdaje kolejną część karty prowadzącej do etapu IV.

Zespoły wychodzą na zewnątrz na mapie. Tam spotykają drugiego sportowca-dziecka.

Wiodący sportowiec: Chcę sprawdzić, jak silny, zręczny, zręczny jesteś! (Dyryguje OFP do muzyki). Działa świetnie! Oto karty dla Ciebie! A ta mapa wskaże ci drogę naprzód. (Według mapy dzieci idą do sali).

Na sali dzieci spotykają się z dziećmi-sportowcami, dzieckiem-sportowcem i trenerem gimnastyki artystycznej. Trener opowiada o sporcie, o treningach, wyjazdach na zawody. Dzieci-sportowcy demonstrują pokazowe występy. Trener prowadzi klasę mistrzowską: dzieciom proponuje się próbę powtórzenia prostych elementów za pomocą piłki, obręczy, liny, wstążki.

Pod koniec klasy mistrzowskiej liczone są karty i ustalana jest zwycięska drużyna.


Dodatek 6

Uczestnikami są uczniowie klas 8-9. Projekt - rysunki, gazetka „Nasze prawa”, tablica wyników.

Prowadzący: Witam uczestników zbiorowej gry kreatywnej „Jesteśmy za zdrowym stylem życia!”. Witamy wszystkich zgromadzonych na sali i proponujemy rozpoczęcie gry od zbiorowej wymowy tych właśnie słów: „Jesteśmy za zdrowym stylem życia!”

Prowadzący: Mały syn przyszedł do ojca

A mały zapytał:

"Co jest dobre

A co jest złe?

Prowadzący: Dziś wszyscy razem musimy odpowiedzieć sobie na to pytanie:

"Co jest dobre

A co jest złe?

Prowadzący: Ale nasz KVN dotyczy nie tylko zdrowia fizycznego, ale także moralnego charakteru osoby. Istnieje wiele dokumentów, które chronią prawa dziecka w społeczeństwie. Dzisiaj zadamy Ci pytania dotyczące głównego dokumentu dotyczącego praw dziecka - Konwencji o Prawach Dziecka. Przed tobą książki - bajki dla dzieci.

Wszyscy dobrze ich znacie. Twoim zadaniem jest odpowiedzieć na nasze pytania.

W której bajce łamane jest prawo do integralności osobistej, życia i wolności? („Szara szyja”, „Czerwony Kapturek”, „Opowieść o zmarłej księżniczce i siedmiu bogatyrach”, „Calineczka”, „Opowieść o rybaku i rybie”)

Którzy bohaterowie literaccy mogliby narzekać, że naruszono ich prawo do nienaruszalności mieszkania? (Trzy małe świnki, króliczek z rosyjskiej baśni ludowej „Lodowa chata”.)

Które bajkowe bohaterki cierpią z powodu naruszenia prywatności? (Ludmiła z wiersza A. S. Puszkina. Marya Morevna to postać z rosyjskich opowieści ludowych.)

- Bohaterki jakich bajek korzystały z prawa do swobodnego przemieszczania się i wyboru miejsca zamieszkania?(„Wędrująca żaba”, stara kobieta z „Opowieści o rybaku i rybie”).

W jakiej bajce bohaterka skorzystała z prawa do szukania i znajdowania schronienia i ochrony przed prześladowaniami w innych krajach? („Calineczka”).

Która bajka narusza prawo człowieka do posiadania swojej własności? („Złoty klucz, czyli przygody Pinokia”).

Który bohater literacki zawsze cieszył się prawem do wolności myśli, słowa, a także do swobodnego wyrażania swoich opinii i przekonań?

(Baron Munchausen, Kapitan Vrungel, „Kot w butach”)

Która bajka potwierdza prawo pracownika do godziwego wynagrodzenia? („Moroz Iwanowicz”, „Pani Mietelica”, „Opowieść o księdzu i jego robotniku Baldzie”).

Jakiej znanej baśniowej bohaterce naruszono prawo do odpoczynku i czasu wolnego, rozsądne ograniczenie dnia pracy? (Kopciuszek.)

Jakie postacie z bajek korzystają z prawa do korzystania z osiągnięć nauki i techniki? (Baron Munchausen, Alicja – dziewczyna z przyszłości, Pani z wiersza „Bagaż”.)

Którzy bohaterowie literaccy korzystali z prawa do wolności pokojowych zgromadzeń? (Muzycy z Bremy, „Kwartet”, Siedmiu krasnoludków.)

Który znany bohater literacki korzystał z prawa do pracy, zapewniając sobie i innym wolny wybór pracy i uczciwe warunki pracy?

(Tomek Sawyer.)

Prowadzący: A teraz konkurs „Pieśń o prawach”

Piosenka jest wykonywana dla każdego z pięciu zespołów. Gracze muszą powiedzieć, jakich praw dotyczy.

Piosenka „Idę ulicą” (muzyka G. Gladkov, słowa Y. Entina) - (Prawo do swobodnego przemieszczania się. Prawo do wolności pokojowych zgromadzeń.)

„Samowar, lokomotywa parowa wiatrak” (muzyka E. Krylatov, słowa Y. Entin.) z filmu „Przygody elektroniki”. (Prawo do korzystania z dobrodziejstw postępu naukowo-technicznego).

„Dwa” (muzyka V. Shainsky, słowa M. Plyatskovsky). (Prawo do edukacji.)

„Sekret małej firmy” (muzyka A. Nikitina)

(Prawo do wolności zrzeszania się i pokojowych negocjacji).

„Dialog między głupim królem a piękną księżniczką” z filmu „Muzycy z Bremy”

Prowadzący: A teraz, gdy jury podsumowuje wyniki, wita Was zespół propagandowy, zapraszamy do obejrzenia filmu z reklamy społecznej = uczestnik konkursu „SOS”

Prowadzący: Słowo do przewodniczącego jury.

Prowadzący: Chciałbym zakończyć nasze spotkanie słowami słynnego poety:

Żegnaj, nasz dwudziesty wiek!

Ale też docenimy

Jesteśmy wszystkim, co święte w życiu.

Cenimy nasze marzenie

Na swój sposób, na własnej ziemi,

I najtrudniejszy ciężar

I dobra piosenka.

Żyjemy w dwudziestym pierwszym wieku.

I wszystko o czym marzymy

Z tobą możemy zrobić -

To wiemy na pewno.

Mamy wszystko przed Tobą:

I nowa piosenka w mojej piersi

Zarówno młodość, jak i siła

A ojczyzną jest Rosja!


Dodatek 7

Rekwizyty:

Cel (gra „Rzutki”),

- „kopalnie” (kręgle, plastikowe butelki na wodę)

Plakat ze słowem-hasłem (litery są pisane losowo z góry).

Przebieg zawodów

Chłopaki! Jakie święto obchodzi dzisiaj nasz kraj?

Kto składa gratulacje w tym dniu?

Który z was dziadek lub babcia walczył? Który z nich ma nagrody? Czy byli ranni?

Czy wiesz, w jakich oddziałach służyli twoi ojcowie?

Pytanie do dziewcząt: dlaczego dziś nie tylko dorosłym mężczyznom, ale także chłopcom gratuluje się wakacji?

Chłopcy to przyszli obrońcy naszej Ojczyzny, a dziś muszą przygotowywać się do służby wojskowej. Dziś odbędą się nietypowe zawody chłopców. Do „Turnieju Rycerskiego” dopuszczeni są chłopcy z pełnym wyposażeniem bojowym:

Dobrze wycelowanym słowem

Uwaga;

cierpliwość

Narażenie

Uprzejmość;

Pomysłowość.

Życzymy im sukcesów w konkursie. Niech wygra najsilniejszy!

Konkurs „Niemoguznaika”.

Z liter ułóż słowo, które będzie hasłem do udziału w kolejnym zadaniu. Ci, którzy nie radzą sobie z zadaniem, niestety, są eliminowani. WSWRO

Wielki rosyjski dowódca A. V. Suworow był zagorzałym wrogiem musztry. Wychował w żołnierzu pomysłowość, znajomość swojego biznesu, umiejętność poruszania się w sytuacji. Suworow bardzo cenił w nim chęć zrozumienia, zrozumienia, uczenia się. Odpowiedź „nie wiem” potrafiła rozwścieczyć dowódcę. Zadając pytania żołnierzom, cieszył się, jeśli nieoczekiwane pytanie zaskoczyło żołnierza, ale go nie zmyliło.

Każdy uczestnik jest proszony o wybranie liczby pytań. Za poprawną odpowiedź - gwiazdka.

przykładowe pytania

1. Dlaczego włócznia i tarcza są nierozłączne, ale są wiecznymi wrogami?

(Włócznia ma atakować, a tarcza ma się przed nim bronić.)

2. Według starożytnych źródeł spartańskie kobiety, wyróżniające się odwagą, siłą woli, eskortujące swoich synów na wojnę, dały im tarczę z napisem: „Z nim lub na nim”. Co mieli na myśli, wypowiadając te słowa?

(Wróć zwycięsko lub zgiń w chwale)

3. Jak nazywał się bohater, o którym opowiadają ludowe opowieści: chełpił się siłą, odwagą, ale spotkawszy śmierć, przestraszył się i został pokonany?

(Anika wojownik).

4. Wymień utwór literacki, w tytule którego znajduje się osobista broń do przekłuwania zimnem oficera.

(„Sztylet” A. Rybakova).

5. Jak nazywał się żołnierz armii carskiej, który nie marzył o zostaniu generałem, ale mu służył?

6. Rodzaj starożytnej broni, z której wykonano „głowicę topora”.

7. Kto jest twórcą flagi Andriejewskiego, jej rysunku? Co oznaczała jego symbolika?

(Piotr I stworzył rysunek flagi: niebieski krzyż na białym polu. Biały kolor oznacza wiarę, ukośny krzyż to symbol wierności. Na krzyżu ukrzyżowano Andrzeja Pierwszego Powołanego, który na Rusi uważany był za apostoł ziemi rosyjskiej, który przyniósł jej naukę Chrystusa).

8. Kto ustanowił tytuł „kadeci” w Rosji? Co to znaczy?

(Piotra I w 1876 r. dla uczniów starszych kompanii szkoły nauk matematyczno-nawigacyjnych. W tłumaczeniu z francuskiego „kadet” oznacza „gwardię morską”. Tytuł „kadeta” w rosyjskiej marynarce wojennej nadano uczniom, którzy ukończyli szkoła nauk matematyczno-nawigacyjnych, akademia marynarki wojennej).

9. Zwycięstwa Rosji, rozwój armii i sztuki wojskowej są związane z nazwiskami rosyjskich dowódców. Wymień tych, których znasz.

(A. Newski, Dmitrij Donskoj, PA Rumiancew, AV Suworow, MI Kutuzow, AA Brusiłow, AM Wasilewski, KK Rokossowski, R. Ya. Malinovsky, IS Konev, NF Vatutin, GK Żukow).

10. Który rosyjski dowódca jest właścicielem słynnego zdania: „Trudno się nauczyć, łatwo walczyć”?

(AV Suworow).

11. Jaki rosyjski dowódca zrobił A.S. Puszkin w wierszu „Przed grobem świętego”?

Ten idol północnych oddziałów,

Czcigodny opiekun suwerennego kraju.

Pogromca wszystkich swoich wrogów,

Oto reszta stada orłów chwalebnej Katarzyny.

(O MI Kutuzowie).

12. Miecz, miecz, szabla, szachownica, miecz to broń ostra. Co ich łączy, a co je różni?

(Wszystkie z nich są bronią obosieczną. Miecz, pałasz, szabla siekają, pchają obosiecznym końcem, miecz kłuje, szabla to broń siekająca z jednosiecznym ostrzem, które tnie przy uderzeniu, ale nie przebija).

13. Jak nazywają się naszywki naramienne w rosyjskiej armii i marynarce wojennej?

(Pasek na ramię i epolet).

14. Słowo „żołnierz” i nazwa monety. Co sprawia, że ​​są ze sobą powiązane?

(Słowo „żołnierz” zawdzięcza swoje narodziny monecie. Pieniądze, które żołnierze rzymscy otrzymywali za swoją służbę, nazywano „solidarius”. Słowo to przedostało się do innych krajów i zamieniło się w „żołnierz”).

15. Co łączy jednostkę rosyjskiego banknotu „kopek” z włócznią wojownika św. Jerzego?

(Jednostka rosyjskiego rachunku monetarnego, bita na zlecenie Eleny Glińskiej, matki Iwana Groźnego, nazywana była „groszem”, gdyż widniała na niej postać włócznika, św. Jerzego, zabijającego włócznią smoka ).

16. Kogo nazywa się wojownikiem „niewidzialnego frontu”, który obalił powiedzenie „Jeden człowiek nie jest wojownikiem”?

(Zwiadowca).

17. Co oznacza wyrażenie: „Trzymaj nos pod wiatr”?

(W czasach floty żaglowej żegluga po morzach zależała od pogody, od kierunku wiatru. Do wypłynięcia w morze wystarczył tylko pomyślny wiatr, wypełniający żagle i prowadzący statek do przodu, czyli kłaniający się wiatr).

18. Jak nazywa się nastolatek studiujący sprawy morskie?

19. Ale między nami też nie ma przyjaźni.

Zniszcz wszystkie uprzedzenia

Szanujemy wszystkie zera,

I jednostki - same.

Wszyscy patrzymy na Napoleona.

Powiedz mi, do jakiego rosyjskiego poety należą te wersety iz jakiego słynnego dzieła zostały wzięte?

(A. S. Puszkin. „Eugeniusz Oniegin”).

Konkurs „Patrol”.

Nasz punkt obserwacyjny znajduje się na „bagnie”. Znalazłem guzek, ale bardzo mały. Może stać tylko na jednej nodze. Kto pierwszy się potknie i „wpadnie” do „bagna”, odpada z rywalizacji.

Konkurs „Pole minowe”.

Noc. Ciemny. Musisz przejść przez "zaminowane pole" i nie dotykać żadnych "min".

Obejście z zawiązanymi oczami 8 „min” - kręgle lub plastikowe butelki. Kto złapie więcej „min”

odpada z konkursu.

Konkurs „Trafić w cel”.

Każdy żołnierz musi strzelać celnie, mieć bystre oczy.

W odległości 4-5 metrów uderz w cel „Strzałkami”. (Punkty są liczone).

Konkurs wiadomości miłosnych.

Każdy uczestnik wyciąga kartkę z jednym wersem poetyckim.

Ćwiczenia. Napisz wiadomość do Pani Serca.

Twoje oczy są jak dwa diamenty...

Twoje usta są jak płatki róż...

Twoje włosy są jak jedwabne nici...

Twoja twarz jest piękna jak fiołek...

Jesteś piękna jak gwiazda w nocy...

Twój elastyczny obóz jest jak biała brzoza...

Łuk brwi, jak mewa nad wodą...

Czas - 5 minut.

Podczas gdy nasi rycerze piszą wiadomości do Pięknej Pani, my rozgrzejemy się z publicznością „Prawie żarty, ale prawie”. Zobaczmy, co nasi widzowie sądzą o humorze.

Wniosek. Podsumowanie i nagrodzenie

Drodzy uczestnicy i widzowie! Nasz konkurs dobiegł końca. Podczas gdy jury podsumowuje ostateczne wyniki, chciałbym powiedzieć, że wszyscy uczestnicy zawodów z honorem i godnością wyszli z zaproponowanych przez nich trudnych testów, przekonując nas, że na naszej ziemi rosną prawdziwi obrońcy, zdolni do pokazania męskiego charakteru , odwaga, wytrwałość, odwaga: „Ten wygrywa, kto jest zaznajomiony ze sztuką subtelnego myślenia.

Każdy uczestnik zasługuje na nagrodę motywacyjną. (Uczestnicy otrzymują książki). A zwycięzcą naszego „Turnieju Rycerskiego” został…, któremu wręczono dyplom i pamiątkowy upominek.

SCENARIUSZ WAKACYJNYCH SPORTÓW

Przygotowanie:

1. ciastka, herbata dla każdego

2. grupa asystentów do konkursu

3. zespół wsparcia

4. sprawozdanie, motto z każdych zajęć

5. wybór melodii sportowych

6. dwóch prowadzących (dorosły, dziecko)

7. przygotowanie masztu, sznurka do koncepcji flagi

8. grupa nauczycieli-mężczyzn do kordonu

Wstęp:

1. Zbiórka na boisku sportowym o godz. 9.00. MUZYKA

1 lider: Uwaga! Uwaga! Drodzy Kibice, Sportowcy i Sędziowie! Nasze mikrofony są zainstalowane na szkolnym boisku.

2 lider: Aby śpiewać piosenki głośniej,

Żyj tak, by być bardziej interesującym

Musisz być silna i zdrowa!

Te prawdy nie są nowe.

1 prezenter: Sport jest przyjazny zdrowiu.

Stadion, basen i kort,

Hala, lodowisko - wszędzie jesteś mile widziany.

Za wysiłek w nagrodę

Będą puchary i rekordy.

Twoje mięśnie staną się twarde.

2 gospodarz: Tylko pamiętajcie, sportowcy

Każdy dzień jest pewny

Zacznij od ćwiczeń.

Nie baw się w chowanego z drzemką.

Lead 1: Oto sekret zdrowia!

Witam wszystkich fitnessowych przyjaciół!

2 lider: Szkoła, uwaga! Rozpoczynamy sportowe wakacje „Zdrowie jest super!”

Ołów 1: Szkoła równa się, na baczność, przygotuj się do złożenia raportu. Przejście klasowe. Złożenie raportu. Motto klasowe.

Ołów 1: Kapitanowie drużyn otrzymują prawo do podniesienia flagi szkoły. Rozbrzmiewa hymn szkoły.

Proszę złożyć przysięgę.

Na zawsze wierny sporcie, aby być:

przysięgamy!

Zdrowie od młodości do zachowania:

przysięgamy!

Nie płacz i nie rozpaczaj:

przysięgamy!

Nie obrażaj przeciwników:

przysięgamy!

Konkursy do kochania:

przysięgamy!

Staraj się być pierwszym w grach

przysięgamy!

Głównym elementem:

Bieg masowy. Podczas biegu ogólnego zwolnieni wykonują ćwiczenia-rozgrzewkę. MUZYKA

Po biegu:

Ołów 1: Aby przywrócić oddychanie, zapraszam klasy i wychowawców klas, aby znaleźli swoje miejsce na boisku sportowym, trzymali się za ręce i powtarzali za mną ruchy do muzyki:

1. idziemy w prawo, przyspieszamy krok, przyspieszamy bardziej, biegniemy......

2. idziemy w lewo, przyspieszamy krok, przyspieszamy bardziej, biegniemy......

3. odwrócił się, spojrzał na siebie, uśmiechnął się ...

4. a teraz pokaż, jaki jesteś przyjacielski: wszyscy podejdźcie do środka waszego kręgu i przytulcie się... Brawo!

5. podnieście ręce do góry i oklaskujcie się!

6. rozejrzyj się, ilu z nas, jak myślisz, czy krąg okaże się duży, jeśli wszyscy na tym stadionie złapią się za ręce i staną w jednym dużym kole. Spróbujmy, przyjaciele! MUZYKA nasila się...

Ołów 2: Teraz już się rozgrzałeś, odzyskałeś oddech i możemy przejść do naszych zawodów sportowych.

Chłopcy ze średniego poziomu rywalizują z młodszymi.

W czasie trwania rozgrywek juniorskich zapraszamy chłopców ze średniego i starszego poziomu do spróbowania swoich sił w innych dyscyplinach sportowych: gry w streetball, tenisa po lewej stronie boiska.

1 prezenter: Chcielibyśmy przedstawić Państwu członków jury i jednocześnie komisji skrutacyjnej.

2 gospodarz: Wszystkie punkty zostaną naliczone za Ciebie

Komisja licząca.

Ołów 1: Podczas gdy chłopaki się przygotowują, oferuję wam pieśni, odpowiadajcie zgodnie na moje pytania:

Niech zapisy sportowe

Nigdy się nie starzej!

Niech częściej biją w sporcie,

Zgadzasz się ze mną? Tak

Jesteśmy za bitwami i bitwami,

Za sportowego ducha zwycięstw.

Jesteśmy za goryczą porażki

Tylko w sporcie! W życiu: nie

Wszyscy amatorzy

Oni zawsze dużo wiedzą o grach.

Chcesz się pobawić?

Odpowiedz jednogłośnie: tak!

Prowadzący 2: A więc zaczyna się rywalizacja, fani, nie zapomnijcie kibicować swojej ulubionej drużynie!

TŁO MUZYCZNE. Są zawody.

Prowadzący 1: Mimo to oglądanie rywalizujących drużyn jest interesujące. Jak oni wszyscy współpracują ze sobą i harmonijnie. Jak sprytnie radzą sobie z tym lub innym przedmiotem. Jak dobrze manipulują widzem.

GRUPA WSPARCIA. TANIEC.

2 prowadzący: Głos na wystąpienie udziela się członkom panelu sędziowskiego. SĘDZIOWIE OGŁASZAJĄCY WYNIKI.

Lead 1: To nie wszystko, moi przyjaciele! Zwracamy uwagę na zabawne starty dla dorosłych. Myślicie, że łatwo namówić naszych nauczycieli do rywalizacji z naszymi dorosłymi dziećmi - licealistami? Rozumiemy, że są silniejsi od nas, ale mimo to zespół nauczycieli pokaże, do czego jest zdolny! Na start zapraszamy dzieci z klas 9, 10, 11 oraz nauczycieli.

Fani, odezwijcie się!

Czy wszyscy są gotowi?

Konkursy nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

1. Nie bójcie się, dzieci, deszczu i zimna.

Chodź częściej na stadion.

I wszystkim, którzy od dzieciństwa przyjaźnią się ze sportem,

Będzie mądry, zdrowy i silny.

2. Niech żyją siatki, piłki i rakiety,

zielone pole i słońce!

Niech żyje odpoczynek! Walcz i wędruj!

Niech żyje radość ze sportowych zwycięstw!


Nazarowa NN Projekt programu środowiska prozdrowotnego „Krok po kroku”

Możesz zmodyfikować pytanie: czas wolny na podstawie osobistych doświadczeń.

Paleniu mówimy stanowcze NIE! / Levanova EA, Romannikova MV, Tatarnikova MV Telegina I.O. Pod sumą wyd. EA Levanova. - M.: ARKTI, 2012. - 160 s.

POSZUKIWANIE DZIEŃ ZDROWIA

Zadanie nr 1 „Footbogolf”
Nadszedł czas, aby nasze dzieci się trochę rozgrzały. W tym celu wyślemy ich do gry, która jest mieszanką golfa i piłki nożnej. W każdym dostępnym miejscu kopiemy w ziemi dziurę wielkości piłki nożnej. Dla otoczenia możesz umieścić wiadro w tej dziurze i postawić flagę. Zabieramy graczy na odległość 15-20 metrów, rysujemy linię i proponujemy wrzucić piłkę do dołka w 5 uderzeniach. Dzieci na zmianę uderzają piłkę za każdym razem.

Zadanie nr 2 „Strzelanie”
Nie karm chłopców chlebem - niech strzelają. Zadanie ze strzelaniem zawsze wzbudza zwiększone zainteresowanie, a zadanie dla dzieci rzadko się bez niego obejdzie. Kręgle ustawione w rzędzie, musisz uderzyć je piłką tenisową.

Zadanie nr 3 „Labirynt”
To stara technika budowania zespołu, ale zawsze interesująca i emocjonalna. Jedna osoba ma zasłonięte oczy i zostaje wrzucona do labiryntu, który jest rozłożony na ziemi za pomocą lin. Reszta drużyny musi poprowadzić „biednego niewidomego” przez labirynt, aby nie wyszedł poza niego. Każde przekroczenie linii i będziesz musiał przejść przez labirynt od samego początku.

Prowadząc osobę przez labirynt, każdy członek zespołu może powiedzieć tylko jedno słowo i tylko po kolei. Jeśli przewodnicy zbłądzą, mówiąc po kolei dwa słowa lub nie, niewidomy rozpoczyna przejście labiryntu od początku. Dlatego dzieci wkrótce zaczynają mówić w ten sposób: „Go”, „Stop”, „Spin”, „Stop”, „Go” ... itd.

Zadanie nr 4 „Zadowoleni”

Komentarz kierownika stacji: Niestety, prawie wszyscy chorują. Ale nasza matka natura zadbała o to, aby pomóc człowiekowi poradzić sobie z jego chorobami i dolegliwościami za pomocą ziół i roślin. Mam dwa zestawy kart: jeden z nazwami ziół; drugi - z nazwami chorób, ich przejawami. Konieczne jest dostosowanie kart do ludowych metod leczenia chorób. Za każdą poprawną odpowiedź - 1 punkt

Opcje:

1. Rumianek - ból gardła

2. Malina - wysoka temperatura

3. Babka lancetowata -- skaleczenia, otarcia

4. Matka i macocha - kaszel

5. Pokrzywa - rwa kulszowa

6. Glistnik - choroby skóry

7. Czosnek - grypa

8. Jagody - choroby oczu

9. Waleriana - załamanie nerwowe

10. Kalanchoe - katar

Zadanie nr 4 „Zadowoleni”

Nie chce leżeć.

Jeśli rzucisz, skoczy.

Uderzasz trochę, skacz od razu,

No jasne, że jest...

Na śniegu są dwa pasy

Dwa lisy były zaskoczone.

Jeden podszedł bliżej

Ktoś biegł...

Kto mnie dogoni na lodzie?

Ścigamy się.

I to nie konie mnie niosą,

I błyszczące...

Ten koń nie je owsa

Zamiast nóg - dwa koła.

Usiądź na koniu i jedź nim

Po prostu lepsza jazda.

Tutaj drużyna wygrywa

Jeśli piłka nie spada.

Lata z trafem

Nie przy bramie, przez sieć.

I plac zabaw, a nie boisko

Sportowcy w...

W tym sporcie gracze

Wszyscy zręczni i wysocy.

Uwielbiają grać w piłkę

I wrzuć go do ringu.

Piłka uderza głośno o podłogę

To jest...

Zbierzmy drużynę szkolną

I znajdziemy duże pole.

Przebijamy się przez róg -

Uderzyliśmy się w głowy.

A przy bramce piąty gol!

Bardzo kochamy...

Och, pada śnieg!

Wyprowadzam konia.

Na linę

Prowadzę konia przez podwórko.

Lecę na nim ze wzgórza,

I zabieram to z powrotem.

Tak bardzo lubił basen -

Natychmiast wpadł do wody,

Pośpieszny styl motyla

Teraz zgadnij sportowca

Jestem w drodze na trening
W kimonie walczę zręcznie.
Potrzebuję czarnego pasa
Bo kocham...

W naszej szkole jest trawnik,

A na nim kozy i konie.

Tu się turlamy

Mniej więcej czterdzieści pięć minut.

W szkole - konie i trawnik?!

Co za cud, zgadnij co!

zielona łąka,

Wokół sto ławek

Od bramy do bramy

Ludzie biegną szybko.

Przy tych bramach

Sieci rybackie.

My wczoraj na siłowni
Pokazana została klasa dziewcząt.
Mało który z chłopaków
Siedzi też na...

Postanowiłem zostać silnym mężczyzną
Pospieszyłem do siłacza:
- Opowiedz mi o tym
Jak zostałeś strongmanem?
Odwzajemnił uśmiech.
- Bardzo prosta. Wiele lat,
Każdego dnia, wstając z łóżka,
Podnoszę...

Nie mam czasu na chorowanie, przyjaciele,

Gram w piłkę nożną i hokeja.

I jestem z siebie bardzo dumna

Co czyni mnie zdrowym...

Taśma, piłka, kłoda i pręty,

Pierścienie są obok nich.

nie będę wymieniać

Dużo pocisków.

piękno i plastyczność

Daje nam...

MAPA TRASY ZESPOŁU 1 oddział ____________________________

„piłkarz w golfa”

"Strzelanie"

"Labirynt"

« Zadowoleni»

MAPA TRASY ZESPOŁU

2 drużyny __________________________________________

« Zadowoleni»

„piłkarz w golfa”

"Strzelanie"

"Labirynt"

MAPA TRASY ZESPOŁU

3 drużyny____________________________

"Labirynt"

Wyprawa sportowa

Celem gry jest:

    usystematyzowanie i uogólnienie zdobytej wcześniej wiedzy na temat zdrowego stylu życia i sportu;

    pozyskanie w formie gry nowej, życiowej wiedzy na temat zdrowego stylu życia;

    kształtowanie motywacji uczniów do prowadzenia zdrowego trybu życia, wychowanie do odpowiedzialności za zdrowie własne i najbliższych;

    promowanie rozwoju komunikatywnych cech osobowości ucznia;

    rozwijanie umiejętności pracy w grupie.

FABUŁA GRY

Każda drużyna wybiera kolor, który będzie jej towarzyszył podczas gry. Drużyna otrzymuje pierwszą zagadkę zgodnie z jej kolorem i rusza na miejsce pierwszego testu, jeśli zagadka nie zostanie rozwiązana, prowadzący zadaje dodatkowe pytania, które pomogą zespołowi odgadnąć miejsce pierwszego testu. Na każdej stacji zespół musi znaleźć kartkę z zagadką, która wskaże, gdzie dalej się udać. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza przejdzie wszystkie testy i odgadnie lokalizację wszystkich stacji.

ETAP PRZYGOTOWAWCZY

    Budowanie zespołu . Opcje: na podstawie klasy, kolektywu jednej grupy koła lub podczas ogólnego zebrania uczniów na wydarzenie poprzez rozdanie kolorowych żetonów. Liczba drużyn biorących udział w grze nie może przekraczać liczby stacji. Skład zespołów powinien być jak najbardziej wyrównany pod względem wieku uczestników i ich liczebności. Liczba graczy w zespołach nie jest ograniczona.

    Przygotowanie rekwizytów. Zgodnie z przewidywaną liczbą drużyn sporządzane są arkusze tras, w naszym przypadku zagadki (załącznik nr 1), tabliczki na drzwiach urzędów z nazwami stacji, rekwizyty na stacji (patrz opis stacji).

    Szkolenie stewardów na stacjach. Stewardami mogą być uczniowie szkół średnich, SSU, pracownicy pedagogiczni, którzy otrzymali niezbędną instalację i porady od organizatorów imprezy.

    Przygotowanie funduszu premiowego. Jak w każdej grze, w której ma zostać wyłoniony zwycięzca, moment przyznania powinien być obecny również przy podsumowaniu wyników. Jako nagrody mogą być zarówno medale według liczby członków zespołu, jak i słodkie nagrody i dyplomy.

WPROWADZENIE DO GRY

(przemówienie organizatora konkursu)

Dzień dobry drodzy przyjaciele! Miło nam powitać Państwa w tej sali.

Dzisiaj przeprowadzimy grę sportową - wyszukaj i zidentyfikuj najszybszych i najbardziej doświadczonych uczestników. Poznajmy nasze uczestniczące zespoły. Powitajmy drużyny. Nazwa zespołu i motto.

Na każdym z nich Twój zespół będzie oczekiwał kierowników stacji z zadaniami odpowiadającymi tematyce stacji. Arkusze tras z określoną kolejnością mijania stacji będą służyć jako przewodnik po kraju, ale kolejności stacji nie podamy, trzeba je odgadnąć, jak dobrze odgadniesz, tak szybko zdasz test.

Powodzenia! Udanej podróży i nowej wiedzy niezbędnej w przyszłym życiu!

OPIS STACJI

1 stacja „Siłownia”

Tajemnica: Nie ma biurek, ale jest na czym usiąść. Można się tam bawić i uczyć.

Ćwiczenia:

Dziewczęta 5 osób - skakanka w 30 sekund (trzeba wykonać łącznie 300 skoków)

Chłopcy 5 osób - rzuca do kosza w 3 minuty (trzeba trafić 10 razy)

5 osób - skok w dal z miejsca (łączna ilość 8 metrów)

5 osób - naciśnij w 30 sekund (łącznie 125 razy)

Pod warunkiem, że drużyna wykonała wszystkie kroki i zdobyła wymaganą liczbę punktów, menadżer pozwala przystąpić do szukania kolejnej zagadki. Jeśli zespół nie zdobył wymaganej liczby punktów, kierownik wyznacza dodatkowe zadanie.

2 stacja „Gabinet Muzyki”

Tajemnica: Tam płynie piosenka

A muzyka gra. Jest klasyczny i popularny.

Ćwiczenia: zaśpiewaj z całą klasą piosenkę o sporcie.

3 stacja „Biblioteka”

Tajemnica: Tam przechowywana jest wiedza. Dużo książek artystycznych i edukacyjnych. Musisz biec do opiekuna.

Ćwiczenia: Rozwiąż krzyżówkę i odpowiedz na pytania.

Ćwiczenia: Na podstawie opisu określ, jaki to sport. Zapisz słowa - sport w komórkach krzyżówki. Ułóż frazę z liter w podświetlonych komórkach.

poziomo:
1. Jeden z rodzajów narciarstwa, na który składa się kilka dyscyplin: akrobatyka narciarska, skicross, mogul, halfpipe, slopestyle. Pierwotnie powstała jako mieszanka narciarstwa i akrobatyki. (styl dowolny)
2. Rodzaj saneczkarstwa, który wymaga kierowanych sań. Na tych saniach zjeżdżają po specjalnie wyposażonych torach lodowych. (bobsleje)
3. Jeden z najpopularniejszych rodzajów gimnastyki. Istnieją trzy typy: skoki, para i grupa. (akrobatyka)
4. Fani tego sportu muszą wspinać się na górskie szczyty, czasami trudno dostępne. (alpinizm)
5. Zawody na wodzie na różnych dystansach, które odbywają się zarówno na basenach, jak i na wodach otwartych. (pływanie)
pionowo:
1. Najczęściej nazywa się to bieganiem przełajowym. Jednak nie wszyscy wiedzą, że niektóre inne rodzaje wyścigów przełajowych są również nazywane w ten sposób. Może to być samochód, rower, narty, motocykl. (przechodzić)
2. Ci, którzy uprawiają ten rodzaj sportu, muszą być biegli w posługiwaniu się zimną stalą, uderzać nimi (ukłucia), a także odbijać ciosy przeciwnika. (ogrodzenie)
3. Sport zimowy, w którym rywalizacja odbywa się na lodzie. Uczestnicy obu drużyn na przemian „toczą” muszle w kierunku „domu” – celu narysowanego na lodzie. Głównym zadaniem jest jak najdokładniejsze trafienie w cel. (wijący się)
4. W tym sporcie sportowcy potrzebują specjalnych rękawic, aby się uderzyć. (boks)
5. W tym sporcie sportowcy rywalizują nie tylko w biegach narciarskich. Po przejściu określonej odległości zawodnik strzela z karabinu. Za każde chybienie otrzymuje karną pętlę lub karny czas. (biathlon)
6. Do tej gry sportowej potrzebujesz okrągłej tarczy do zawieszenia na ścianie. Gracze rzucają lotkami, próbując trafić w cel. (rzutki)

QUIZ OLIMPIJSKI

 Który współczesny kraj jest uważany za miejsce narodzin igrzysk olimpijskich?

 Jakie ptaki są tradycyjnie wypuszczane na otwarcie igrzysk olimpijskich?

(Gołębie.)

 Na otwarciu igrzysk olimpijskich drużyny startują w kolejności alfabetycznej kraju-gospodarza. Ale drużyna z tego samego kraju zawsze idzie do przodu. Który?

 Jakiego koloru jest flaga olimpijska?

 O której porze roku odbywają się Białe Igrzyska Olimpijskie?

 Wymień kontynent, na którym odbyły się igrzyska olimpijskie w 2000 roku.

(Australia.)

 Ile metrów ma najkrótszy dystans lekkoatletyczny współczesnych igrzysk olimpijskich?

(100 metrów.)

 Ilu zawodników z jednej drużyny bierze udział w sztafecie olimpijskiej?

 W którą olimpijską grę sportową gra się w basenie?

(Wodne polo.)

 W jakim sporcie olimpijskim używa się szabli?

(Ogrodzenie.)

 Które z poniższych znalazło się w programie pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich?

a) małe miasta; B)Przeciąganie liny;

c) Domino; d) chować się i szukać.

 Jak nazywa się zespół mieszkalny dla sportowców, uczestników igrzysk olimpijskich?

A)wioska olimpijska ; b) wieś sportowa;

c) Miasto mistrzów; d) Kapitał mistrzowski.

 Która z tych sztuk walki jest sportem olimpijskim?

a) Sambo; B)Dżudo ;

c) karate; d) Aikido.

 W jakiej części świata nigdy nie odbywały się nowożytne igrzyska olimpijskie?

a) w Azji; b) w Australii;

c) w Ameryce; G)W Afryce .

 Który kraj był gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012?

A)W Anglii ; b) w Szwecji;

c) we Francji; d) w Austrii.

(W Londynie.)

Stacja 4 „Stadion”

Tajemnica: Na zewnątrz szkoły stoi, owalny kształt, dookoła są drzewa.

Ćwiczenia: przebiegnij 30 metrów - wykonaj 6 osób

Rzucanie piłką 5 osób (suma punktów lub metrów 125m)

Stacja 5 „Gabinet lekarski”

Tajemnica: Jeśli nagle zachorujesz lub trochę uderzysz

Potrzebny pilny kontakt...

Ćwiczenia: 1. Czego nie można kupić za pieniądze. (Zdrowie)

2. Do normalnego funkcjonowania osoba potrzebuje 2,5 litra tej substancji dziennie. Co to jest? (Woda).

3. Jak nazywa się masowa choroba ludzi. (Epidemia)

4. Jak jednym słowem nazywa się racjonalny rozkład czasu. (Tryb)

5. Trening organizmu z zimnem. (Utwardzanie)

6. Jaki płyn przenosi tlen w organizmie. (Krew)

7. Jak nazywa się nauka o czystości. (Higiena)

8. Najmniejszy organizm przenoszący infekcję. (Mikrob)

9. Dobrowolne zatrucie nikotyną. (Palenie)

10. Ten rosyjski dowódca był bardzo słabym dzieckiem w dzieciństwie, ale doskonale się hartował. Uważał kąpiel rosyjską za najlepszy sposób na hartowanie. Tam wytrzymał straszny upał na półce, po czym wylano na niego 10 wiader zimnej wody. (Suworow).

11. Dlaczego zdrowi ludzie w starożytnych Chinach i Persji smarowali zadrapania krwią osób chorych na ospę?

(W ten sposób zarażeni ludzie łatwiej tolerowali chorobę. To jak szczepionka).

12. Wymień witaminę, która jest wytwarzana w organizmie człowieka tylko pod wpływem światła słonecznego. (Witamina D).

13. W tym stanie ludzie spędzają jedną trzecią swojego życia. Jest to przydatne i potrzebne. Co to jest? (Marzenie)

14. Czy mogę od razu usiąść po biegu, aby odpocząć?

(Nie. Musisz chodzić, aby krew nie stanęła w żyłach)

15. Co należy przyjmować przed pójściem spać, aw czasie upałów – rano i wieczorem? (Prysznic).

Stacja 6 „Sala Gimnastyczna”

Tajemnica: Nazywają to gimnastyką, są schody i dywany.

Ćwiczenia: pompki - 5 chłopców + 5 dziewcząt (wykonać 125 razy)

Tor wahadłowy 4 * 9 m 6 osób.

Rzucanie piłką lekarską na odległość 5 osób (45 metrów - łączna liczba metrów)

Po przetestowaniu, zebraniu się w auli, zwycięzcę wyłania numeracja przybycia do punktu końcowego (aula).Podsumowując, nagradzając.

Scenariusz gry-wycieczki „Miasto Zdrowia” dla klas 5-6

Wydarzenie pozalekcyjne dla klas 5-6 na temat: Zdrowy styl życia


Frantseva Olga Nikolaevna, metodyk MBOUDOD „Centrum zajęć pozalekcyjnych”, Briańsk
Opis materiału: materiał ten będzie przydatny pedagogom, nauczycielom-organizatorom, wychowawcom klas szkolnych do prowadzenia ogólnoszkolnych zajęć pozalekcyjnych. Scenariusz przeznaczony jest dla uczniów klas 5-6. Podczas gry-podróży uczniowie przemieszczają się z jednego punktu do drugiego zgodnie z listą tras i wykonują określone zadanie na każdym etapie. Ocena za wykonanie zadania zostanie wyświetlona na arkuszach tras. Na potrzeby imprezy konieczne jest przygotowanie 9 odrębnych pomieszczeń (sale lekcyjne, sala sportowa, aula itp.) oraz wyznaczenie odpowiedzialnego nauczyciela (sędziego) w każdym punkcie gry-trasy. Materiał ma na celu aktualizację tematyki zdrowia, zdrowego stylu życia, odpowiedzialnych zachowań oraz podnoszenie poziomu kultury dbania o zdrowie.
Cel: promocja zdrowego stylu życia.
Zadania:
- kształtowanie odpowiedzialności za stan własnego zdrowia;
- rozwijać u dzieci uważne podejście do ich zdrowia, zdolności twórcze, umiejętność pracy w zespole;
- pielęgnowanie chęci prowadzenia zdrowego trybu życia.
Formularz: gra podróżnicza.
Sprzęt: Sprzęt sportowy; komputer; projektor multivideo; ekran; dysk z kreskówkami; arkusze trasy; karty zadań; niezbędna apteczka domowa; ilustracje ziół leczniczych; stoły.
Prace wstępne:
1) Powstają zespoły. Uczniowie wymyślają nazwy zespołów.
2) Zespoły przygotowują ulotki na temat „Zdrowy styl życia”.
3) Zespoły przygotowują występy zgodnie z zasadami zdrowego stylu życia.
Członkowie: uczniowie klas 5-6 (9 zespołów 6-7 osobowych).

1. Budowanie zespołów. Uczniowie podają nazwę i motto swojego zespołu.
2. Dostawa arkuszy trasy.

3. Wyjaśnienie przebiegu gry:
Prowadzący. Dziś organizujemy grę-wycieczkę „Miasto Zdrowia”. Podróżując po mieście, przejedziesz ulicami, placami, zaułkami, bulwarami, alejami naszego miasta. Na każdym etapie wykonasz określone zadanie, które zostanie Ci szczegółowo wyjaśnione przez sędziów znajdujących się w punkcie, w którym będziesz musiał dojechać zgodnie z arkuszem trasy.
Ocena osiągów będzie wyświetlana na arkuszach tras. Wygrywa drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów. Na wykonanie zadania i przemieszczanie się z punktu do punktu przewidziano 7 minut. Podczas wezwania musisz udać się do etapu wskazanego w arkuszu trasy, nawet jeśli nie wykonałeś zadania do końca.
Na koniec wycieczki po mieście wszystkie zespoły zbierają się w auli. A Ty odpoczywając po tak długiej podróży - obejrzyj bajkę na temat naszej imprezy, zespół sędziowski podsumuje i ogłosi wynik meczu, wyłoni zwycięzców.
4. Prezentacja sędziów.
5. Przejazd przez „Miasto Zdrowia”
Pozycja „Stadion”
Treść zadania: wziąć udział w sztafecie sportowej.
Kryteria oceny: szybkość, poprawność wykonania, wiara w zwycięstwo.
sztafeta sportowa
1. Bieganie w płetwach
2. Sweter (na dużej piłce)
3. Dryblować
4. Skakanie
5. Skakanie
6. Rydwan (kij i 2 liny)
Punkt „Ośrodek Zdrowia”
Treść zadania: odpowiedzieć na pytania, zebrać apteczkę, ustalić wartość ziół leczniczych.
Kryteria oceny: wiedza, umiejętności, zdolności.
Pytania:
1. Zapamiętaj motto Ruchu Olimpijskiego. (Szybszy wyższy silniejszy)
2. Jak nazywa się system ochrony organizmu człowieka przed patogenami? (Odporność)
3. Jaka choroba nazywa się „chorobą brudnych rąk”? (Czerwonka)
4. Materiał na opatrunek. (Bandaż)
5. Co zwykle wąchają narkomani, zatruwając mózgi. (Klej)
6. Urazy spowodowane przez ogień. (Oparzenie)
7. Uraz spowodowany niewłaściwym użyciem noża. (Cięcie)


Punkt „Dom koneserów”
Treść zadania: odpowiadaj na pytania, zbieraj przysłowia (tekst przysłowia jest podzielony na 2 części, konieczne jest dodanie 2 niezbędnych części).
Kryteria oceny: erudycja, światopogląd, logika.
Pytania:
1. Kto ostrzega palaczy przed niebezpieczeństwem palenia? (Ministerstwo Zdrowia)
2. Który narząd jest najbardziej dotknięty u palaczy? (Płuca)
3. Najgroźniejsza choroba XXI wieku. (AIDS)
4. Jego kropla zabija konia. (Nikotyna)
5. Napój o niskiej zawartości alkoholu, który wielu ludzi uważa za nieszkodliwy. (Piwo)
6. Jakiego koloru są zęby palaczy? (Żółty)
7. Kto może zarazić osobę wścieklizną? (Zwierzęta: psy, koty, lisy itp.)
Przysłowia:
Będziesz zdrowy dostaniesz wszystko.
Zdrowie jest słabe a nie bohater w duchu.
Moderacja - zdrowie matki.
Ta dusza nie żyje to poszło do lekarzy
W zdrowym ciele zdrowy duch.
Palenie - szkodzić zdrowiu.
Zdrowie wszystko jest droższe.
Zadbaj o sukienkę jeszcze raz i zdrowia od najmłodszych lat.
Będziesz zdrowy dostaniesz wszystko.
Pozycja „Perspektywa artystów”
Treść zadania: narysuj obiekty symbolizujące temat zdrowia; pokaz pracy domowej - ulotki „Zdrowy styl życia”.
Kryteria oceny: jasność, dokładność, oryginalność.


Wskaż krzyżówkę "Lane"
Treść zadania: Rozwiąż krzyżówkę.
Kryteria oceny: wiedza, pomysłowość.

W PIONIE:
1. Substancje niezbędne do wzmocnienia organizmu. (witaminy)
2. Nie możesz tego kupić za pieniądze, nie myślisz o tym, dopóki nie zachorujesz. (zdrowie)
3. Do czego prowadzi systematyczne przejadanie się. (otyłość)
4. Ostra choroba zakaźna - zapalenie migdałków. (dusznica)
5. Nacieranie ciała w celach leczniczych. (masaż)
6. Alina Kabaeva zajmuje się tym sportem. (gimnastyka)
7. Ulubione lekarstwo dr Pilyulkina. (eliksir)
8. Zły nawyk, który przeradza się w uzależnienie, powodując różne choroby układu oddechowego. (palenie)
POZIOMO:
1. Medyczne narzędzie do wstrzykiwania. (strzykawka)
2. Siedzą na nim, żeby schudnąć. (dieta)
3. Stan organizmu w okresie zakaźnym. (choroba)
4. Ćwiczenia i procedury pomagające wzmocnić organizm. (utwardzanie)
5. ... - gwarancja zdrowia. (czystość)
Pozycja „Administracja zdrowotna”
Treść zadania: praca domowa (zaprezentuj dramaturgię zgodnie z zasadami zdrowego stylu życia).
Kryteria oceny: znajomość norm, kreatywność.
Najlepszy występ może zostać zaprezentowany w auli na zakończenie gry dla wszystkich uczestników.


Pozycja „Płoszczad „Teatralnaja”
Treść zadania: odgrywać sytuacje.
Kryteria oceny: aktorstwo, fantastyka.
Przykłady sytuacji
Przedstaw sytuację, samopoczucie i wygląd osoby po:
- nocne dyskoteki.
- długa gra przy komputerze lub "wiszenie" w Internecie.
- zbyt długa i agresywna jazda na rolkach.

Pozycja „Bulwar” Alfabet zdrowia ”
Treść zadania: uzupełnij tabelę odpowiednimi pojęciami (jeśli to możliwe dla każdej litery).
Kryteria oceny: wiedza, pomysłowość.


Pozycja „Ulica” Literaturnaja ”
Treść zadania: skomponuj burime.
Kryteria oceny: dane literaturowe, szybkość reakcji.
Burim
…………………… z ładowania,
…………………... w celu.
……………………….Zawsze,
……………………….zimno.

…………… z wychowaniem fizycznym,
…………………….ponury.
……………………...zdrowy,
…………………… lekarzy.

……………………..być zakochanym,
…………….………… Być.
………………… hartowane:
………………… polać.

……………………. - tytoń.
………………………... Więc.
…………………….. dbać o siebie
……………………….. uruchomić.

Przykład komponowania pochówku
Jeśli zaczyna się dzień z ładowaniem,
Więc wszystko będzie w celu.
Będziemy zdrowi Zawsze,
Nie boimy się zimno.

Jeśli jesteście przyjaciółmi z wychowaniem fizycznym
Ty nigdy ponury.
bądź wesoły i zdrowy,
Nie będziesz wiedział lekarze.

Każdy potrzebuje sportu być zakochanym,
Być zdrowym, silnym Być.
Potrzebny od dziecka hartować:
zimna woda wymokły.

Najgorszy wróg człowieka - tytoń.
Tylko zabija Więc.
Zdrowie od dzieciństwa dbać o siebie
I spiesz się na siłownię uruchomić.

6. Zbiórka w auli.
7. Przyjęcie odwołania.

Nazwa:
Nominacja:

Stanowisko: nauczyciel-organizator
Miejsce pracy: GBU DO Centrum pozaszkolnej pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi Centralnego Okręgu St. Petersburga
Lokalizacja: Petersburg

Konkurs na 8 klas. Gra stacji zdrowego stylu życia

Scenariusz gry dla stacji „Fajnie być zdrowym!”

Część wprowadzająca

Prezenter 1: Cześć drodzy przyjaciele!

Gospodarz 2: Dzień dobry, uczestnicy, drużyny i widzowie!

Prezenter 3: Mamy przyjemność powitać Cię w grze o zdrowym stylu życia „Wspaniale jest być zdrowym!”. Każdego dnia wszyscy idziemy do szkoły, do pracy, wracamy do domu, jemy, śpimy i tak dalej w kółko. Czasami zupełnie zapominamy, że mamy bezcenne zdrowie, które wymaga godnej uwagi. Istnieje wiele porad, jak ważne i konieczne jest utrzymanie zdrowego stylu życia oraz jak najlepiej go realizować. Dla każdego z nas istnieje bodziec, który może popchnąć, skłonić do określonych działań, czynów, związanych z prowadzeniem zdrowego trybu życia. A dzisiaj chcemy Was zaprosić do rywalizacji, bo zdrowy tryb życia obejmuje prawidłowe odżywianie, ćwiczenia, sport i wiele więcej. Warto wiedzieć, jakie niebezpieczeństwa wynikają ze złych nawyków i jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Ale zanim zaczniemy naszą grę, przywitajmy wszystkich uczestników.

Prezenter 1: W naszym dzisiejszym meczu biorą udział drużyny z 8 klas szkoły 321, 612, 174 i liceum 214. Przywitajmy się gromkimi brawami. To Wy, przyjaciele, dziś będziecie musieli walczyć o zwycięstwo w naszych dzisiejszych rozgrywkach.

Gospodarz 2: Ale zanim zaczniemy grę, pozwólcie, że przedstawię wam zasady gry:

- w grze biorą udział 8-osobowe drużyny;

- gra składa się z 7 stacji.

- każda drużyna otrzymuje kartę trasy, na której wskazana jest kolejność mijania stacji;

- czas na wykonanie zadań na każdej stacji jest ograniczony;

- Na każdej ze stacji eksperci będą monitorować realizację zadań i przestrzeganie rozkładu jazdy.

Prezenter 1:Życzymy sukcesów wszystkim zespołom! Więc zaczynamy!

Głównym elementem

Prezenter 3: Myślę, że wszyscy zgodzicie się ze mną, że najpierw musimy poznać każdą z drużyn. Każdy z Was miał za zadanie wymyślić nazwę i motto. A teraz oddajemy głos naszym kapitanom. Czas na przedstawienie zespołu to 3 minuty.

Kapitanowie reprezentują drużyny

Prezenter 1: Dziękuję za prezentację. Oklaskujmy się nawzajem.

Gospodarz 2: Kapitanów drużyn proszę o przyjście po arkusze tras i zapoznanie się z kuratorami, którzy będą towarzyszyć Wam na całej trasie. Ogłaszam start generalny.

Zespoły rozchodzą się na stanowiska

Stacja burzy mózgów

Uczestnicy proszeni są o udzielenie odpowiedzi na pytania związane z prawidłowym odżywianiem,

Blok pytań „Prawidłowe odżywianie”

  1. Jakie pokarmy zawierają najwięcej białka?
  2. w mięsie
  3. w rybach
  4. w soi
  5. Która jagoda jest czarna, czerwona, biała?
  6. Porzeczka
  7. Jarzębina
  8. Śliwka
  9. Osoby, które nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego
  10. surowi dietetycy
  11. wegetarianie
  12. Roślinożercy

Blok pytań „Igrzyska olimpijskie”

  1. W jakim kraju odbywają się igrzyska olimpijskie?
  2. Grecja
  3. Francja
  4. Ameryka
  5. Czas trwania igrzysk olimpijskich nie przekracza:
  6. 21 dzień
  7. 16 dni
  8. 18 dni
  9. Jaką nagrodę otrzymał zwycięzca zawodów olimpijskich w starożytnej Grecji?
  10. wieniec z oliwek
  11. wieniec z gałęzi laurowych
  12. wieniec z gałęzi dębu

Blok pytań „Z historii złych nawyków”

  1. Który europejski podróżnik po raz pierwszy zobaczył palących ludzi?
  2. Krzysztof Kolumb
  3. James gotuje
  4. Marco Polo
  5. Jaki słynny amerykański pisarz, który dał światu fascynujące historie i powieści, żartował ze smutkiem: „Nie ma nic łatwiejszego niż rzucenie palenia – sam robiłem to setki razy”?
  6. Jacka Londyna
  7. Marka Twaina
  8. Edgara Allana Poe
  9. Wybitny rosyjski fizjolog I.P. Pawłow dał swoim potomkom następującą radę: „Nie pij wina, nie obciążaj serca tytoniem, a będziesz żył tak długo, jak żył Tycjan”. A jak długo żył XV-wieczny włoski malarz Tycjan?
  10. 80 lat
  11. 100 lat
  12. 110 lat

Blok pytań „Środki zapobiegawcze”

  1. W celu zapobiegania krzywicy i prawidłowego tworzenia szkieletu małe dzieci otrzymują napój.
  2. Witamina D
  3. Witamina A
  4. Witamina E
  5. Substancje organiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu; od łacińskiego słowa oznaczającego „życie”
  6. Substancje rakotwórcze
  7. witaminy
  8. Minerały
  9. Jak nazywa się system obronny organizmu przed patogenami?
  10. Odporność
  11. pula genowa
  12. Dziedziczność

"Otwarte pytania"

  1. Jaka roślina jest „z siedmiu dolegliwości”? ________________________________________________________________________________
  1. Jakie jest motto Ruchu Olimpijskiego?

(Szybszy wyższy silniejszy)

  1. Choroba nałogowych palaczy

(zapalenie oskrzeli)

  1. Co człowiek stale wydaje w ciągu swojego życia? ________________________________________________________________________________

(energia)

Stacja „Pierwsza pomoc”

Zespół wybiera trzech uczestników, którym przypisuje się rolę ofiary. Pozostali uczestnicy muszą zabandażować głowę, nogę i ramię (odpowiednio), używając bandaży i waty. Oceniana jest poprawność ubioru (zespół maksymalnie otrzymuje 15 punktów, po 5 punktów za każdy prawidłowy ubiór). Czas wykonania zadania wynosi do 5 minut.

Stacja torów przeszkód

Zespół pokonuje tor przeszkód, jeden po drugim. Następny uczestnik rozpoczyna zadanie dopiero po całkowitym minięciu toru przez poprzedniego uczestnika. Ocenie podlega szybkość i jakość wykonania zadania (maksymalnie 5 punktów za każdy prawidłowo wykonany segment).

Stacja „Bajka”

Zespołom oferowane są zdjęcia ilustracji z bajek, kreskówek i pytań. Zadaniem uczestników jest dopasowanie obrazków do pytań.

  1. Ten bohater poczuł senność po przejściu przez piękne pole kwiatowe z Ellie. O jakiej historii i postaci mówisz? (Toto, Czarodziej ze Szmaragdowego Miasta)
  2. Po tym, jak ten bajkowy bohater dostał ziarnko lodu w oko, zaczął odczuwać zmiany w swoim umyśle. O kim mówimy? (Kai, Królowa Śniegu)
  3. Jak nazywał się bohater, który z powodu nadmiernego oglądania programów telewizyjnych o duchach w prawdziwym życiu stał się obiektem halucynacji? (Freckenbock, Przygody dzieciaka i Carlson)
  4. Jak miała na imię dziewczyna, która podróżowała z miłośnikiem kapeluszy, który zmieniał swój rozmiar w zależności od płynów i pokarmów niewiadomego pochodzenia. (Alicja. Alicja po drugiej stronie lustra)
  5. Najbardziej „witaminowy” produkt? (Przygody Cipollino)
  6. Za pomocą tego owocu przeprowadzono zatrucie bohaterki bajki, chociaż bez trucizny ten owoc jest bardzo przydatny i zawiera dużo żelaza. (Opowieść o zmarłej księżniczce i siedmiu bogatyrach)
  7. Bohater tej kreskówki nie mógł wrócić do domu z powodu nadmiernego spożycia słodyczy. O jakiej postaci mówisz? (Kubuś Puchatek)
  8. Ta postać z kreskówki uwielbiała trampki i zamiast butów chodziła w nich zimą po wiosce i faktycznie z tego powodu zachorowała. O kim mówimy? (Sharik, Zima w Prostokvashino)
  9. Jak nazywała się ryba z kreskówek, która próbowała pomóc swojemu przyjacielowi, ale nie udało jej się to z powodu utraty pamięci krótkotrwałej. (Dory, Gdzie jest Nemo)
  10. Nazwij kreskówkę, w której pod wpływem niebieskiego kwiatu zwierzęta zmieniły swoje zachowanie i weszły w stan nieświadomej agresji. (Zwierzogród)

Stacja szyfrów zdrowia

Zespoły muszą rozszyfrować przysłowia dotyczące zdrowego stylu życia i wyjaśnić je.

„Zadbaj o sukienkę jeszcze raz i zdrowie od najmłodszych lat” (Oświadczenie jest napisane cyframi, każda cyfra odpowiada literze alfabetu)

„Nie obwiniaj sąsiada, gdy śpisz do obiadu” (Oświadczenie jest napisane w angielskim układzie liter na klawiaturze. Dodatkowo wyświetlany jest obraz klawiatury).

„Uratujesz zdrowie, unikniesz kłopotów” (słowa w oświadczeniu nie są w kolejności)

Maksymalny wynik to 5 punktów za każde poprawne stwierdzenie.

Dobra stacja zdrowia

Uczestnicy w ciągu 5 minut potrzebują

dla każdej litery słowa „Zdrowie” znajdź słowa związane ze zdrowiem, zdrowym stylem życia, medycyną.

Na przykład:

- 3 - zdrowie, ćwiczenia, hartowanie, dentysta;

- D - dieta, lekarz;

- tryb R, grzebień, rakieta;

- A - aspiryna, Aibolit;

- B - woda, witaminy, lekarz, szczepienia;

- ja - immunitet;

- E - jedzenie.

Za każde wymyślone słowo przyznawany jest 1 punkt do atutu zespołu.

Stacja plakatów kampanii

Zespoły muszą wymyślić, stworzyć i zaprezentować plakat promocyjny dotyczący zdrowego stylu życia. Maksymalna ocena to 5 punktów.

Część końcowa

Definicja zwycięzców

Budowanie zespołu

Prezenter 1: Drogie drużyny, gratulujemy udanego pokonania trasy i wspaniałej prezentacji plakatów. Aktywnie uczestniczyliście dzisiaj w grze, dobrze poradziliście sobie z zadaniami, niektórzy uczestnicy zrobili to trochę gorzej, ktoś wręcz przeciwnie, poradził sobie lepiej, ale ogólnie wszyscy jesteście wspaniali i godni zwycięstwa.

Gospodarz 2: Przechodzimy do uroczystej ceremonii wręczenia nagród zwycięzcom naszej gry „Zdrowo jest zdrowo”.

Dyplomy

Gospodarz 2: Drodzy uczestnicy, zdrowie Wasze osobiście i zdrowie osób wokół Was zależy od każdego z Was, bo jak dziś zrozumieliście, aby być zdrowym trzeba przestrzegać wielu zasad. Mamy szczerą nadzieję, że po naszej dzisiejszej zabawie powiększyła się liczba chętnych na zdrowy tryb życia, bo bycie zdrowym jest super!

Prezenter 3: Dzięki chłopaki, pa!

Prezenter 1: Do zobaczenia wkrótce!

Nazwa: Konkurs na 8 klas. Gra stacji zdrowego stylu życia
Nominacja: Zajęcia pozalekcyjne, Gry i konkursy, Szkoła, klasa 8