שעת שיעור "אני בעד אורח חיים בריא". שעת שיעור בנושא: "אנחנו בעד אורח חיים בריא! שעת שיעור בפיזיולוגיה אורח חיים בריא

שעת כיתה פתוחה בנושא "אורח חיים בריא"

מטרות : להרחיב את ההבנה של הילדים לגבי אורח חיים בריא;

לקדם היווצרות גישה חיובית לבריאות כערך הגדול ביותר; לעודד ילדים להקפיד על הרגלי חיים בריאים; לקדם הקניית תחושת אחריות לילדים שלהם, לבריאות המשפחה והחברה.

לְתַכְנֵן.

  1. מיני-הרצאה "מהי בריאות?"
  2. אוסף הטבלה "אורח חיים בריא"
  3. נאום של תלמידים בנושא "הרגלים רעים"
  4. משחק "הזדמנות מזל"
  5. מילה אחרונה.
  6. תִמצוּת.

מהלך הכיתה.

  1. שיחה אינטראקטיבית "מה שיש לנו, אנחנו לא מאחסנים, אחרי שהפסדנו, אנחנו בוכים"

הנושא של שעת הכיתה שלנו הוא אורח חיים בריא.

כל מבוגר יגיד לך שבריאות היא הערך הגדול ביותר, אבל משום מה, הנוער המודרני מפרט כסף, קריירה, אהבה, תהילה בין הערכים העיקריים, ומציב את הבריאות רק במקום 7-8.

פתגם חכם אומר: "מה שיש לנו, אנחנו לא מאחסנים, אחרי שהפסדנו, אנחנו בוכים." מה לדעתך קשור הפתגם הזה לנושא השיחה שלנו?

אנחנו יודעים לשמור על כסף, איך לחסוך דברים. האם אתה יודע איך לשמור על הבריאות?

היום נדבר על מה שצריך לעשות כדי לא להתחרט על הבריאות האבודה.

2. מיני-הרצאה "מהי בריאות?"

אז היום אנחנו מדברים על בריאות. במשך שנים רבות, בריאות הוגדרה כהיעדר מחלות וחולשה גופנית. אבל בזמננו נוצרה נקודת מבט אחרת. לפי נקודת מבט זו, הבריאות היא פיזית, נפשית וחברתית.

בריאות גופניתהוא מצב התפקוד התקין של האורגניזם כולו. אם אדם בריא פיזית, אז הוא יכול לעשות את כל חובותיו הנוכחיות ללא עייפות מיותרת. יש לו מספיק אנרגיה כדי להצליח בלימודים ולעשות את כל הדברים הנחוצים בבית.

בריאות נפשיתמתבטא בכך שאדם מרוצה מעצמו, אוהב את עצמו כמו שהוא, מרוצה מהישגיו ויכול להסיק מסקנות מטעויותיו. כדי לשמור על בריאות הנפש, אתה צריך להירגע, לקבל חוויות חדשות, לתקשר עם חברים.

בריאות חברתיתמתבטא ביחסים עם אנשים אחרים. אנשים בריאים מבחינה חברתית יודעים להסתדר עם אחרים. הם מכבדים את זכויותיהם של אחרים ויכולים להגן על זכויותיהם. הם מקיימים יחסים טובים עם קרובי משפחה, יודעים להכיר חברים חדשים, יודעים לבטא את צרכיהם וצרכיהם כך שיתבררו לאחרים.

רק אדם שיש לו שלושת סוגי הבריאות יכול להיקרא בריא.

  1. עריכת טבלה "תמונה בריאה של אדם"

אז, בריאות היא ערך רב, אבל רבים מתחילים להבין זאת כשהם חולים. מדענים אומרים שגוף האדם מיועד ל-150-200 שנות חיים. ועכשיו אנשים חיים פי 2-3 פחות בארצנו מה מונע מאנשים לחיות זמן רב?

העיקר לבריאות הוא היכולת של אדם לעבוד על עצמו, על בריאותו. כל המדענים מסכימים על דבר אחד: כדי להיות בריא, אתה צריך לנהל אורח חיים בריא.

אך מהו אורח חיים בריא, נגלה בעת עריכת הטבלה. אני אנחש 5 חידות שכל אחת מהן היא גורם בריאותי.

1. החלפה אחידה של עבודה ומנוחה במהלך היום. (משטר יומי)

2. אימון מתמיד של הסיבולת הפיזית, התנגדות לקור, למחלות. (הִתקַשׁוּת)

3. אמצעים שמטרתם שמירה על ניקיון ובריאות. (גֵהוּת)

4. סדר האכילה, טיבו וכמותה (תזונה נכונה)

5. פעולות אקטיביות בהן משתתפות קבוצות שרירים שונות. (תנועה, ספורט)

אז מה יש לנו. מה מרכיב אורח חיים בריא המעניק לאדם בריאות ואריכות ימים?

אני מציע להוסיף עוד פריט אחד לרשימה הזו - היעדר הרגלים רעים. אתה מסכים איתי?

אכן, אדם יכול למלא את כל הנקודות של אורח חיים בריא, אבל הרגל רע אחד, למשל, עישון או אלכוהוליזם, יבטל את כל מאמציו. אילו עוד הרגלים רעים יש לאדם? בואו נקשיב לחברי הכיתה שלנו.

4.נאום של תלמידים בנושא "הרגלים רעים"

עישון, אלכוהוליזם, התמכרות , הימורים , שפה גסה.

הרגלים רעים אלה יכולים להרוס את בריאותו של אדם, לגרום נזק עצום לגוף.

5. המשחק "הזדמנות מזל"

הכנתי לך משחק. יש לנו 2 קבוצות במשחק.

סיבוב 1. "כן, לא, אני לא יודע»

1. האם אתה מסכים שפעילות גופנית היא מקור לחיוניות ובריאות? כן

1. האם זה נכון שחוסר שמש גורם לאנשים לדיכאון? כן

2. האם זה נכון שלעיסת מסטיק מצילה שיניים? לא

2. האם זה נכון שבקיץ אפשר להצטייד בוויטמינים לכל השנה? לא

3. האם זה נכון שחטיפי שוקולד נמצאים ב-5 המאכלים הכי לא בריאים? כן

3. האם זה נכון שצריך לשתות 2 כוסות חלב כל יום? כן

4 האם זה נכון שבננות מעודדות אותך? כן

4 האם זה נכון שמשקאות ממותקים נמצאים ברשימת 5 המזונות הכי לא בריאים? כן

5. האם זה נכון שיותר מ-10,000 אנשים מתים מדי שנה מעישון? כן

5. האם זה נכון שדקה של צחוק שווה 45 דקות של מנוחה פסיבית? כן

6. האם ייתכן שגזר מאט את תהליך ההזדקנות? כן

6. האם אתה מסכים שלחץ טוב לבריאות? לא

7. האם זה נכון שיש סמים לא מזיקים? לא

7. האם אתה מסכים שתפוצ'יפס טוב לבריאות? לא

8. האם להפסיק לעשן קל? לא.

8 האם זה נכון שאפשר להפוך למכור לסמים מזריקה אחת? כן

9.האם זה נכון שרוב האנשים לא מעשנים? כן

9.האם זה נכון שגוף צעיר שגדל צריך 30 סוגים של מוצרים שונים מדי שבוע? כן

10. האם זה נכון ש"ינשופים" אוהבים לעבוד בבוקר? לא

10. האם זה נכון שנקניקיות טובות לבריאות? לא

סיבוב 2 "צרות מחבית»

1. תן שם לצמח בית ש: ראשית הוא אכיל - אפשר לשים 1-2 עלים בסלט או לאכול אותו סתם כך, ללא תבלינים; שנית, הוא מרפא את הגרון, מיתרי הקול, מרפא פצעים, והמיץ שלו משפר את העיכול (קלנצ'ו)

2. איזו חיה מרפא קידמה דורמר - דמות האגדה מאת אלכסיי טולסטוי? (עלוקה רפואית. הם מוצצים דם, מורידים לחץ דם, מייצרים הירודין, שמונע קרישת דם)

3. מדוע אי אפשר לקטוף פירות יער, פטריות וצמחי מרפא לאורך כבישים מהירים? (הם צוברים חומרים מזיקים)

4. בקוטב הצפוני ובאנטארקטיקה, למרות הקור, אנשים ממעטים להתקרר, ובנתיב האמצעי - לעתים קרובות. למה? (האוויר שם כמעט סטרילי, שכן חיידקים ונגיפים פתוגניים מתים. בנתיב האמצעי יש הרבה וירוסים באוויר שגורמים למחלות)

6. מילה אחרונה.

חבר'ה, היום דיברנו על העובדה שבריאות היא הערך הגדול ביותר עבור אדם. הבריאות שלנו מושפעת מגורמים רבים: אקלים, פוליטיקה, כלכלה ועוד ועוד. משהו שאנחנו לא יכולים לשנות. אבל הרבה תלוי בנו. כדי להיות בריא, לחיות באושר ועושר עד עצם היום הזה, אתה צריך לנהל אורח חיים בריא. וזה מיועד לכולם

לעשן


עישון טבק מקורו בימי קדם. לאחר שנחתו על חופי אמריקה, קולומבוס וחבריו ראו ילידים שהחזיקו בפיהם צרורות של עשב מעשן.
הטבק הגיע לצרפת מספרד, הוא הובא על ידי השגריר ז'אן ניקוט במתנה למלכה קתרין דה מדיצ'י. מהשם "ניקו" באה המילה "ניקוטין".

עונשים

  • בסין, סטודנט שנתפס מעשן צפוי לעונש מפרך - אימון על אופניים נייחים;
  • בסוף המאה ה-16 באנגליה הם הוצאו להורג בשל עישון, וראשיהם של המוצאים להורג עם מקטרת בפה הונחו בכיכר;
  • בטורקיה משפדים מעשנים;
  • בתקופת שלטונו של מיכאיל רומנוב היה עונש מוות על עישון. כל מי שנמצא טבק "צריך לענות ולהכות אותו על עז בשוט עד שיודה מאיפה הוא השיג אותו..."

בחברה ההומנית שלנו אין עונשים כאלה, אבל עישון טבק משווה להתמכרות לסמים. הודות לניקוטין, אדם חווה סוג של מצב אופוריה וירידה ברעב. כך או כך, זו חריגה. בואו נחשוב על נתון נורא כזה: עישון והמחלות הנגרמות ממנו גורמים מדי שנה למותם של לפחות מיליון אזרחים במדינתנו.

לפי ארגון הבריאות העולמי, 90% ממקרי המוות מסרטן ריאות, 75% מברונכיטיס כרונית ו-25% ממחלת לב כלילית נובעים מעישון. עישון משפיע לרעה על:

למערכת העצבים

מדוללת יותרת הכליה

לחץ עורקי

מרכז נשימתי

פילורוס.

תת תזונה של הכלים התת עוריים מובילה להזדקנות מוקדמת ולהצהבה של עור הפנים. הקרום הרירי של קנה הנשימה והסמפונות הופך דלקתי. ריר מצטבר בריאות, וכתוצאה מכך שיעול מתמשך. החסינות אצל מעשנים נחלשת.

מאחר שבני נוער עדיין לא פיתחו ריאות, הם מושפעים במיוחד מעישון. אצל מעשנים צעירים, תהליך השינון והקשב מתדרדר. הפרת ביצועים, ראייה, שמיעה, ריח.

כָּהֳלִיוּת

מחלה כרונית הנגרמת על ידי שימוש שיטתי במשקאות אלכוהוליים. מתבטאת בתלות פיזית ונפשית באלכוהול, השפלה נפשית וחברתית, פתולוגיה של איברים פנימיים, חילוף חומרים, מערכת העצבים המרכזית והפריפריאלית. לעתים קרובות יש פסיכוזות אלכוהוליות.

יש מיתוס שצריכה מתונה כמות המשקאות האלכוהוליים אינה גורמת לבעיות פיזיות ופסיכולוגיות חמורות ואף מועילה לבריאות. אבל לעתים קרובות אפילו שתייה מתונה מסתיימת בהתפתחות של אלכוהוליזם.

שתיית אלכוהול מסוכנת ביותר לילדים ובני נוער. אלכוהוליזם של ילדים מתפתח הרבה יותר מהר מאשר מבוגר. הכבד של נער מתפרק מהר יותר מזה של מבוגר. התפתחות האורגניזם נעצרת, הזיכרון, הראייה ומצבו של האורגניזם כולו מתדרדרים. הסיכון למחלות כמו סרטן, סוכרת, יתר לחץ דם עולה.

כיצד מטפלים באלכוהוליזם?

הצעד הראשון לטיפול באלכוהוליסט הוא להודות שיש לו בעיית התמכרות לאלכוהול. השלב הבא הוא להיעזר במתקן ציבורי או פרטי המתמחה בטיפול באלכוהוליזם.

הִתמַכְּרוּת

הסטטיסטיקה הרשמית לגבי התמכרות לסמים מדאיגה מאוד. במהלך 6 השנים האחרונות, השכיחות של התמכרות לסמים בקרב מתבגרים עלתה פי 10. המונח "התמכרות לסמים" עצמו קשור למושג "סם" (מיוונית narkotikos - מנומנם).

על פי ההגדרה המקובלת בעולם, התמכרות לסמים היא הפרעה נפשית המורכבת מרצון עז לקחת חומר מסוים על חשבון פעילויות אחרות והתמדה בשימוש בחומר למרות ההשלכות המזיקות. מילה נרדפת למונח התמכרות לסמים היא המושג "התמכרות".

אם כבר מדברים על התמכרות לסמים, אנחנו מתכוונים לחומרים היוצרים תלות נפשית בצריכתם. לפיכך, כיום, המונח "חומר נרקוטי" (סם) משמש ביחס לאותם רעלים או חומרים שעלולים לגרום להשפעות אופוריות, היפנוטיות, משככות כאבים או מעוררות..

למכור לסמים מתחיל פשוט אין מחשבה על נזק, אבל יש רעיון שהוא יכול ליישם את כל המאמצים שלו, לאסוף את כל רצונו לאגרוף ולהיגמל מההתמכרות הזו כשהוא רוצה. עם זאת, זו הטעות הגדולה ביותר.

הנזק של התמכרות לסמים אינו מתגלה באופן ספונטני. בתחילה, בשלבים המוקדמים, נראה לאדם שכל ה"סיפורים" על הסכנה היפרטרופיים מדי, בעוד שלמעשה המוח נמצא בהשתטחות נעימה, והגוף נראה בחוסר משקל. אמונה כזו מקובעת כל כך חזק במוחו של מכור לסמים שהוא לא מקשיב לכל הטיעונים הסבירים של יקיריהם ושל הרופאים.

התמכרות למשחקים

טופס תלות פסיכולוגית , המתבטא בהתאהבות אובססיבית

משחקי מחשב הם לעתים קרובות מושא לביקורת. מספר מדענים מאמינים שהם ממכרים, יחד עם אלכוהול וסמים, אם כי טענות כאלה שנויות במחלוקת במידה רבה. אנשים רבים אוהבים משחקי מחשב, אבל לא כולם הופכים לגיימרים.

גורמים ותסמינים של הימורים

בין הסיבות העיקריות להתפתחות התמכרות להימורים הן:

  • חוסר ברגעים בהירים בחיים האמיתיים;
  • נפש בלתי מעוצבת (קיבעון בילדות או בגיל ההתבגרות);

התסמינים הבאים מצביעים על נוכחות של התמכרות להימורים:

  • חוסר הנכונות של האדם המכור להסיח את דעתו ממשחק המחשב, הופעת גירוי בולט כאשר נאלץ לפרוש מהמשחק, כאשר משחק המחשב מחודש, נצפה עלייה רגשית;
  • חוסר יכולת לחזות את זמן הסיום של סשן מחשב, דחיית רגע זה במשך זמן רב;
  • שיחות קבועות של אדם מכור על משחק המחשב האהוב עליו;
  • חוסר עניין באוכל (לקחת כל מזון מבלי לעזוב את המחשב);
  • משטר יום לא הגיוני, הפחתת זמן השינה על מנת להאריך את הפעלת המחשב;
  • שכחה ממטלות רשמיות, מטלות בית, חוסר עניין בהן;
  • הזנחה של היגיינה אישית.

שפה גסה

שפה גסה היא דיבור מלא בהבעות מגונות, מילים מגונות, התעללות. לתופעה זו הגדרות רבות: שפה מגונה, ביטויים בלתי ניתנים להדפסה, שפה מגונה וכו'.

בגיל ההתבגרות בעיית השפה המגונה מתחדדת במיוחד, משום שבעיני נער, שפה גסה היא ביטוי של עצמאות, יכולת לא לציית לאיסורים, כלומר סמל לבגרות. בנוסף, זה סימן של השתייכות לשונית לקבוצת עמיתים, אופנה דיבור. לפעמים זה חיקוי של אלילי נוער, למשל, מגישי טלוויזיה פופולריים, שחקנים, זמרים.

אבל מעטים מהחבר'ה מבינים ששפה גסה, כמו גסות רוח, היא נשק של אנשים חסרי ביטחון. גסות רוח מאפשרת להם להסתיר את הפגיעות של עצמם ומגינה עליהם, כי לגלות חולשה וחוסר ביטחון בגיל הזה זה בגדר תבוסה מוחלטת. בנוסף, בני נוער מנסים לפגוע בהוריהם בקללות, לזעזע אותם, לעצבן אותם כדי למדוד את כוחם עליהם ולאשר את עצמאותם הרגשית שלהם מהם.

קללות הן לא רק קבוצה של גסויות. אוצר מילים כזה מעיד על מחלה רוחנית של אדם. אחרי הכל, מילה היא לא רק אוסף של צלילים המבטאים רעיון. זה יכול לספר הרבה על המצב הנפשי שלנו. סוקרטס אמר: "מהו אדם, כך הוא הדיבור שלו"


מוסד חינוכי תקציבי עירוני
"בית ספר תיכון מס' 18
על שמו של גיבור ברית המועצות E.D. Potapov"
העיר מיצ'ורינסק, אזור טמבוב

שעת שיעור בנושא: "אנחנו בעד אורח חיים בריא!"

מְבוּצָע:


מורה בכיתה

שיעור 7 "ג".
דורוחובה אלנה אולגובנה

מיצ'ורינסק, 2016

יַעַד:

    גיבוש אמונות על אורח חיים בריא ועל בריאות כערך החשוב ביותר.

משימות:

    לפתח אצל ילדים את היכולת לנהל דיון, לטעון את נקודת המבט שלהם;

    ליצור אורח חיים בריא באמצעות תזונה נכונה, ללמוד להיות בריא בגוף ובנפש, לשאוף ליצור בריאות משלך, ליישם ידע ומיומנויות בהתאם לחוקי הטבע, חוקי ההוויה;

    לפתח תחומי עניין קוגניטיביים, פעילות חיפוש של ילדים, יצירתיות, דיבור;

    לטפח אהבה לעצמך, לאנשים, לחיים.


קורס זמן שיעור:

אֶפִּיגְרָף:

כשאין בריאות, החוכמה שותקת, לא

האמנות עשויה לפרוח, כוחות לא משחקים,

העושר חסר תועלת וההיגיון חסר אונים. / היסטוריון יווני עתיק, "אבי ההיסטוריה" הרודוטוס /


1. ארגון רֶגַע.


שלום חבר'ה ואורחים יקרים! עצמו את העיניים והקשיבו

תאר לעצמך שאתה ואני נמצאים על אי שבו חלומות מתגשמים. כל אחד מכם יכול לבחור רק חלום אחד מהרשימה: אהבה, ידידות, בריאות, עושר, תהילה, משפחה, אושר. הבחירה בידיים שלך!(ילדים מתחלפים ואומרים מה הם בוחרים). זה מסכם מה וכמה בחרו החבר'ה.

רובכם לא בחרתם בבריאות. ובלי בריאות לא יכולה להיות תהילה, אהבה, עושר, או אושר.

כשאנחנו נפגשים, אנחנו אומרים "שלום" אחד לשני. זה אומר שאנחנו מאחלים לכולם בריאות טובה! האם אי פעם חשבת מדוע ברכה לאנשים מבוססת על איחולי בריאות זה לזה? כנראה בגלל שבריאות היא הערך החשוב ביותר לאדם. אבל, למרבה הצער, אנחנו מתחילים לדבר על בריאות רק כשאנחנו מאבדים אותה.
- אני מציע לך להקשיב היטב לאגדה אחת, ותענה על כמה שאלות?
סיפור מעשייה מצב בעיה
בארץ אגדה אחת, על שפת ים יפהפה, היה ארמון. אכלס בו שליט שהיו לו שלושה בנים. האב אהב את בניו, והם נענו לו בתמורה. ילדים גדלו אדיבים, צייתנים וחרוצים. דבר אחד הרגיז את השליט - הבנים היו חולים הרבה זמן.
השליט הזמין את האנשים החכמים ביותר במדינה לארמון ושאל: "מדוע אנשים חולים? מה צריך לעשות כדי שאנשים יחיו באושר ועושר עד עצם היום הזה? החכמים התקיימו זמן רב...
מה אמרו החכמים, נגלה אחר כך, אבל לעת עתה אתה אומר לי:
למה אתה חושב שאנשים חולים?
(לא לעשות ספורט, לא להתקשות, לא לאכול כמו שצריך, לא לנהל אורח חיים פעיל, לא לנהל אורח חיים פעיל, הרגלים רעים)
- מה צריך לעשות כדי להיות בריא?

ועתה נשמע מה ענו החכמים לשליט.

המבוגר שבהם אמר: "בריאותו של אדם תלויה באורח חייו, בהתנהגותו וביכולתו לעזור לעצמו ולאחרים במצבים קשים". השליט הקשיב לחכם וציווה לבנות בית בריאות לכל ילדי ארצו.


- מה לדעתך היה בבית הספר הזה לבריאות, אילו גורמים בריאותיים נצפו בו? תנועה, התקשות, תזונה, משטר, ספורט.

ועכשיו נערוך בדיקה קטנה לגבי הבריאות שלנו, מוצעת לכם רשימה של הצהרות שכל אחת מהן דורשת תשובה של כן או לא. מידע זה יהיה שימושי, קודם כל, לך.

מִבְחָן

1. לעיתים קרובות יש לי תיאבון ירוד.

2. אחרי כמה שעות של עבודה מתחיל לכאוב לי הראש.

3. לעתים קרובות אני נראה עייף ומדוכא, לפעמים עצבני וזועף.

4. מעת לעת, יש לי מחלות קשות כאשר אני צריך להישאר במיטה מספר ימים.

5. אני בקושי נכנס לספורט.

6. לאחרונה העליתי קצת במשקל.

7. לעתים קרובות אני מרגיש סחרחורת.

8. כרגע אני מעשן.

9. בילדותי סבלתי מכמה מחלות קשות.

10. יש לי שינה גרועה ואי נוחות בבוקר לאחר התעוררות.

עבור כל תשובה "כן", תן לעצמך נקודה אחת וחשב את הסכום.

תוצאות.

1-2 נקודות. למרות כמה סימנים של הידרדרות הבריאות, אתה במצב טוב. בשום מקרה אל תוותר על המאמצים לשמר את רווחתך.

3-6 נקודות. היחס שלך לבריאות שלך בקושי יכול להיקרא נורמלי, זה כבר מרגיש שאתה מרגיז אותו די ביסודיות.

7-10 נקודות. איך הצלחת להגיע למצב הזה? זה מדהים שאתה עדיין מסוגל ללכת ולעבוד. אתה צריך את ההרגלים שלך מיד, אחרת...

הסתכלו על התוצאות והסיקו מסקנות משלכם.

כמובן שזכותכם לא להסכים עם התוצאות, אבל בואו נחשוב טוב יותר על אורח החיים שלכם ונדגיש את הכללים הבסיסיים של אורח חיים בריא.

צְלָבִית

כדי להגשים את כל החלומות שלנו, כולנו צריכים את מה שמסתתר בתשבץ.

תשבץ "בריאות"

קום מוקדם בבוקר.

לקפוץ, לרוץ, לדחוף למעלה.

לבריאות, סדר

כולם צריכים... (טעינה.)

הגשם חם וסמיך

הגשם הזה לא קל:

הוא בלי עננים, בלי עננים

מוכן ללכת כל היום. (מִקלַחַת.)

אתה רוצה לשבור את השיא?

אז זה יעזור לך... (ספורט.)

הוא איתך ואיתי

צעדו תפרים ביער,

חבר הולך מאחור

על חגורות עם מחברים. (תיק גב.)

בקיר החדש

בחלון העגול

זכוכית שבורה במהלך היום

מוכנס בן לילה. (חור.)

בוקר בהיר לאורך הכביש

טל נוצץ על הדשא.

רגליים יורדות בכביש

ושני גלגלים פועלים.

לחידה יש ​​תשובה

זה שלי... (אופניים.)

יש לי בחורים

שני סוסים כסופים

אני נוהג בשניהם בו זמנית

איזה סוג של סוסים יש לי? (גַלגִלִיוּת.)

להפוך לאתלט גדול

יש הרבה מה לדעת.

והמיומנות תעזור כאן

וכמובן,... (אימון.)

בצומת המילים התקבלה מילהבְּרִיאוּת. וזה לא מקרי, כי התוצאה של אורח חיים בריא תהיה בריאות טובה, שתעזור להתמודד עם הרבה מצרות החיים.

אוכל בריא אחד המרכיבים של אורח חיים בריא הוא תזונה בריאה. בואו ננסה להכין תפריט ליום אחד.

חלקו את האוכל לשתי קבוצות: בריא ולא בריא.

מזון בריא מזון מזיק

דגים, קפיר, צ'יפס, שיבולת שועל, פפסי, פנטה, שמן חמניות, בשר שומני, גזר, עוגות, בצל, כרוב, סניקרס, תפוחים, אגסים, שוקולד, קירישקי.

כן, אתה צודק, אתה לא יכול לאכול צ'יפס, לשתות מים מוגזים, שכן כל אלה הם מוצרים המכילים תרכובות כימיות שונות שהורסות את הגוף שלנו. כדי להיות בריא, צריך לאכול נכון, לאכול מזונות המכילים ויטמינים, מינרלים, סידן, יוד וכו'.

ואני רוצה להציג בפניכם את המתכון הטוב ביותר לבריאות ואושר:

"קח כוס סבלנות, שפך לתוכו לב מלא של אהבה, הוסף שני חופנים של נדיבות, פזרי חביבות, התיז קצת הומור והוסף כמה שיותר אמונה. מערבבים את הכל היטב. פרסו חלק מהחיים שהוקצבו לכם והציעו לכל מי שתפגשו בדרככם.

הרגלים רעים ועכשיו השאלה לכולם: לאילו הרגלים רעים יש השפעה שלילית על הבריאות שלנו? (עישון, אלכוהוליזם, התמכרות לסמים)

ניקוטין משפיע על עבודת הלב - הוא נשחק במהירות. פחמן חד חמצני מקשה על כניסת החמצן לגוף. זפת טבק סותם את הריאות.

אלכוהול מסוכן בכל גיל, במיוחד בילדות ובגיל ההתבגרות. זה הופך אדם לתלוי, הוא מתרגל לזה מהר. הגוף נהרס בהדרגה. הכבד נהרס, הוא מפסיק לטהר את הדם מחומרים מזיקים.

אבל נדבר על כך ביתר פירוט בשעה הבאה בשיעור.

פרויקטים

חברים, אני מציע לכם לעבוד בקבוצות. אני מציע לך ליצור קולאז' בנושא שעת השיעור שלנו מהחומר המונח על השולחנות שלך. וגם להמציא רביעייה קטנה כדי להגן על הפרויקט שלך.

התוצאה של הפרויקט שלנו היא הכללים הבאים שלקחת בחשבון בעת ​​הידור הפרויקטים שלך. חוברות עם כללי אורח חיים בריא מופצות.

דברי סיום של תלמידים.

1. נולדנו לחיות בעולם במשך זמן רב:

2. עצוב ושיר, צוחק ואוהב.

3. אבל כדי להפוך את כל החלומות לאפשריים,

5. שאל את עצמך: האם אתה מוכן לעבוד -

6. לזוז באופן פעיל ולאכול ולשתות במידה?

7. לזרוק את הסיגריה? לזרוק בדל סיגריה?

ה-9. תסתכל מסביב: טבע יפהפה

ה-10. אנחנו נקראים לחיות איתה בשלום.

ה-11. תן לי יד, חבר! בוא נעזור לך

אני מאחל לך בריאות טובה!

שמרו על עצמכם ועל יקיריכם!

מוסד חינוך בתקציב המדינה

בית ספר תיכון מס' 461

מחוז קולפינסקי בסנט פטרבורג

פיתוח מתודי של שעת שיעור

"אורח חיים בריא"

קריוקובה טטיאנה ויטלייבנה

מורה בבית ספר יסודי

קטגוריית ההסמכה הראשונה

בית ספר תיכון GBOU מס' 461

סנט פטרסבורג


שעת שיעור "אורח חיים בריא"
הערת הסבר

בריאות היא הערך העיקרי בחייו של כל אדם. לאחרונה הוכנסו טכנולוגיות חיסכון בבריאות רבות לעיסוק בבתי הספר, שמטרתן לשמור על בריאותם של הילדים ולכוון אותם לנהל אורח חיים בריא.

ניהול אורח חיים בריא משמעו שיפור עצמי מבחינה רוחנית, פסיכולוגית, פיזית ושיפור תנאי החיים הסוציו-אקונומיים. אחת המשימות המרכזיות של המדינה בתחום החינוך מוכרת כטיפול כולל לבטיחות החיים והבריאות, להתפתחות גופנית וגידול ילדים.

יַעַד

לתת מושג על בריאות האדם ואורח חיים בריא; לקדם אורח חיים בריא.

משימות

חינוכית

לעורר עניין בבעיית הבריאות, הרצון לחשוב על העובדה שבריאות היא הנכס היקר ביותר של אדם.

ליצור מושג על חשיבות התזונה, התרבות הגופנית, התקשות בחיי האדם.

נסו ליצור מוטיבציה לגישה לא סובלנית כלפי הרגלים רעים.

חינוכית

לפתח את היכולת לנמק, לנתח, להכליל את הידע שנצבר.

לפתח את השפה בעל פה של התלמידים.

חינוכית

לטפח רגשות של אהבה ודאגה לגוף שלך.

לפתח מיומנויות תקשורת בילדים.

עדכון

הגנת הבריאות של תלמידי בית הספר היא בראש סדר העדיפויות בפיתוח מערכת החינוך. בריאות הילדים היא הבסיס לעתידנו, העלאת הצורך באורח חיים בריא בקרב הדור הצעיר אינה אפשרית ללא עבודת מניעה, שבמהלכה נפתרת המשימה החשובה ביותר של שמירה על בריאות הילדים. שעת שיעור זו מסייעת לתלמידים לפתח מוטיבציה לאורח חיים בריא.


קורס זמן שיעור:
1. רגע ארגוני.

מוֹרֶה:

בשעת בוקר מוקדמת מישהו מוזר


הסתכל לתוך החלון שלי
הופיע בכף ידך
כתם אדום בוהק.
השמש הזו הציצה
כאילו הושטה יד
קרן זהב דקה.
וכמו עם החבר הכי טוב הראשון,
תגיד לי שלום!

השמש פוגשת כל אחד מאיתנו בחום וחיוך. נותן לכולם מצב רוח טוב. ואני רוצה לאחל לך שכל יום מביא לך רק שמחה.

חבר'ה, מה צריך אדם כדי להיות תמיד במצב רוח טוב, במצב טוב?

על הלוח מופיעות האותיות Z, D, O, P, O, B, L, E. (לסירוגין).

צור מילה מהאותיות האלה. ילדים מרכיבים את המילה "בריאות".

2. דיווח על נושא ומטרת שעת הכיתה.

מוֹרֶה:

בריאות היא העושר הגדול ביותר וצריך להגן עליה. אם אין בריאות, אין אושר, אין מצב רוח, אבל לא כולם זוכרים את זה. כל עוד אתה בריא, נראה שזה תמיד יהיה כך...

היום נדבר על בריאות, על הצטרפות לאורח חיים בריא, על תפקיד הבריאות בחיי האדם ובפעילותו. בואו נדבר על איך להתנהג כדי לשמור על הבריאות. בואו נזכור את הכללים שכל אחד מכם חייב להקפיד עליהם על מנת לשמור על בריאותו לאורך שנים רבות, מאילו הרגלים רעים יש להימנע.

נושא שעת הכיתה: "אורח חיים בריא".

מוֹרֶהש: מה זה אומר להיות בריא?

יְלָדִים:להיות בריא פירושו לחיות ללא מחלות.

מוֹרֶה: הבריאות תלויה יותר בעצמנו. מה יכול להשפיע על מצב הבריאות?

יְלָדִים: אורח חיים, סביבה, תזונה.

מוֹרֶה: מה כולל המושג "אורח חיים בריא"? (תשובות ילדים).

מוֹרֶה: בהתבסס על התמונה המוצגת, בואו נסכם:

אורח חיים בריא הוא שמירה על שגרת היומיום; תזונה נכונה; התקשות, תרבות גופנית, פעילות גופנית; עמידה בכללי היגיינה; אין הרגלים רעים; יחס טוב לטבע, לאנשים; ארגון נכון של עבודה ומנוחה.

3.מצב יום

מוֹרֶה: בואו נזכור מהי שגרת היום? (תשובות של ילדים).

שגרת היומיום היא קצב חיים מסוים, כאשר סוגים שונים של פעילויות מתחלפים: לימודים, מנוחה, עבודה, אוכל, שינה. זה עוזר לתלמיד להיות ממושמע, בעל רצון חזק. החבר'ה שהכינו הודעה בנושא זה יספרו על מה שגרת היום צריכה להיות.

סטוּדֶנט:שגרת היומיום היא שגרת היום (בתרגום מצרפתית פירושו שגרת חיים, עבודה, אוכל, מנוחה, שינה).

הנה שגרת היום שלנו:


  • השכמה: 7:00 בבוקר צריך לקום מוקדם כדי לסדר את המיטה.

  • מַטעֵן. אל תשכח שהטעינה צריכה להיעשות רק בחדר מאוורר היטב. לאחר הטעינה, עליך לשטוף את עצמך בשעה 7.20. ראשית אתה צריך לשטוף היטב את הידיים עם סבון, ואז את הפנים, האוזניים, לצחצח שיניים. אל תשכח לסרק את השיער.

  • ארוחת בוקר: 7.30. לארוחת בוקר, אתה יכול לאכול גבינת קוטג 'או גבינה, או יוגורט. לחם עם חמאה, ריבה. תה או קקאו עם חלב. פירות טריים (תפוח או בננה).

  • יציאה מהבית. הדרך מהבית לבית הספר היא טיול בוקר באוויר הצח.

  • אנחנו מגיעים לכיתה 10-15 דקות לפני הפעמון.

  • בבית הספר שוב אוכלים ארוחת בוקר ומקבלים ארוחות חמות. אחרי השיעורים בשעה 13.20 הולכים הביתה.

  • ארוחת צהריים בשעה 13.50. כל יום לארוחת צהריים אתה צריך לאכול מנות ירקות, בשר או דגים. לאחר ארוחת הצהריים - מנוחה בשעה 14.15. 1.5-2 שעות. אתה יכול לישון ולקרוא ספר. אפשר גם לטייל בחוץ.

  • ואז אנחנו מתחילים להכין שיעורי בית בשעה 16.30.

  • עשה תרגילים לאחר הכנת שיעורי בית.

  • בשעה 17.50 תוכלו להתחיל בפעילויות האהובות עליכם: דוגמנות, ציור, קריאה, ביקור במעגלים, מדורים. עזרה בבית.

  • ארוחת ערב בשעה 19.00. ארוחת הערב לא חייבת להיות כבדה. אתה יכול לאכול סלט ירקות, דגים או ביצים, או חתיכת בשר חזיר. לאחר ארוחת הערב תוכלו לצפות בטלוויזיה. אבל לא יותר מ 30 - 40 דקות. לפני השינה הקפידו לאוורר את החדר, לשטוף, לצחצח שיניים.

  • לישון בין השעות 21.00-21.30. לילדים בגילאי 9-10 מומלץ לישון 10-11 שעות.
אם אדם קם עליז לאחר השינה, אז משך השינה מספיק. מדענים חישבו שאדם ישן שליש מחייו, כ-25 שנה. כדי ללמוד טוב, לעשות הרבה דברים חשובים ומעניינים, להירגע ולגדול בריא - עקבו אחר שגרת היום!

4. תזונה נכונה.

מוֹרֶה: למה אדם אוכל? (תשובות של ילדים)

ללא מזון, אדם לא יכול לחיות זמן רב, מזון נחוץ לאדם לאורך כל חייו.

פתגם אזרביג'אני אומר: "עץ נתמך בשורשיו, ואדם באוכל." איך אתה מבין את משמעות הפתגם הזה? (תשובות של ילדים).

מוֹרֶה: לא כל המוצרים שאדם צורך מועילים לו.

כעת כל אחד מכם יקבל כרטיס המפרט את שמות המוצרים . (דגים, פפסי קולה, קפיר, פאנטה, שמנת חמוצה, צ'יפס, שיבולת שועל, בשר, שמן חמניות, עוגות, גזר, כרוב, ממתקים, חמאה, תפוחים, אגסים, קרוטונים, סלק, לחם, גבינת קוטג', יוגורט, חלב, ביצים , אורז, כוסמת)

בחרו מזונות שטובים לכם והדגישו אותם בעיפרון ירוק. (אימות ודיון)

5. התקשות

מוֹרֶה: וכיצד יכול אדם להקשות את גופו? (תשובות של ילדים)

האזינו לשירו של I. Semenov "לכל מי שרוצה להיות בריא"

ילדים קוראים.

מִבצָר:

אמרתי להם בחורף:

היה מתמרמר איתי.

ריצת בוקר ומקלחת ממריצה.

לגבי מבוגרים, אמיתי!

פתח חלונות בלילה

לנשום אוויר צח.

שטפו את הרגליים במים קרים

ואז החיידק רעב

לעולם לא תתגבר.

הם לא הקשיבו - הם חולים!

קוטלקי:

הבנו מאוחר מדי, אחים,

כמה זה שימושי להבליג.

תפסיק להשתעל ולהתעטש -

בואו להתקלח

ממי קרח.

מִבצָר:

לַחֲכוֹת! או או או!

אתה לא יכול להתחזק בן לילה.

להתחמם בהדרגה!

מוֹרֶה: התקשות היא אחת הצורות לחיזוק בריאות האדם. יש הרבה דרכים להתקשות. דרך פשוטה ויעילה מאוד להתקשות היא הליכה יחפה. העובדה היא שכפות הרגליים הן אזור יוצא דופן בעור הגוף שלנו. ישנן נקודות – הקרנות של האיברים הפנימיים שלנו.על ידי לחיצה עליהן ניתן להקל על הכאב, להשפיע על איברים מסוימים. בקביעות בבוקר, כביסה, רומסת שטיח גבשושי ברגליים יחפות. ואתה תשתכנע. ברגע שתרגישו עליזים לאחר השינה, הגוף יהיה מוכן יותר לעבודה נפשית ופיזית. אמבטיות ניגודיות חמות-קרה שימושיות.

6. עמידה בכללי היגיינה.

לחיות נקי - להיות בריא!

מוֹרֶה.איך אתה מבין את הפתגם הזה? מה צריך לשמור על הסדר?

(ידיים, ציפורניים, אוזניים, שיניים, פנים)

סטוּדֶנט.

אני מים, מים, מים

אני מזמינה את כולם לשטוף

כדי לגרום לעיניים שלך לנצנץ

לגרום ללחיים להאדים...

אתה צריך לצחצח שיניים

קח מברשת ביד

בוא נמרח משחת שיניים.

ומתחיל לעבוד באומץ

אנו מצחצחים שיניים במיומנות:

מלמעלה למטה ומימין לשמאל

מלמטה למעלה ושוב שמאלה.

אותם בחוץ, בפנים

אתה משפשף בזהירות.

כדי לא לסבול עם שיניים,

אנחנו מניעים את המברשת במעגלים.

צחצח שיניים בזהירות

אתה יכול לפגוע בחניכיים שלך...

ומה הלאה? ואז-

נשטוף שיניים.

מוֹרֶה:כמובן, יש צורך לא רק לשטוף. אתה צריך לשטוף ידיים, לצחצח שיניים, להתקלח, לשטוף עם סבון ומגבת, לנקות נעליים ובגדים, לאוורר את החדר, לנקות את הדירה באופן קבוע, לשמור על חצר נקייה, לעולם לא לזרוק אשפה ברחוב מעבר לפח ...

אורח חיים בריא מתחיל בניקיון!

7. אל תכנס להרגלים רעים.

« סיעור מוחות" חלקו את המילים הללו ל-2 קבוצות (ספורט, חיים, אלכוהול, עישון, ספרים, סמים)

על הלוח: כן! לא!

אלכוהול ספורט

חיי עישון

ספרי סמים

מוֹרֶה: היום הייתי רוצה לדבר על הרגלים רעים. ככלל, לאדם יש הרגלים רבים ושונים. הרגלים יכולים להועיל לאדם, לשמר את בריאותו, ולכן הם נקראים שימושיים. אבל יש כאלה שמזיקים לבריאות - אלו הרגלים רעים. ההרגלים הגרועים ביותר הם עישון, שתיית אלכוהול וסמים. כבר דיברנו על השפעת ההתמכרויות הללו יותר מפעם אחת, אבל היום נדבר שוב.

עישון מזיק מאוד לריאות, ולגוף כולו. ילד שמתחיל לעשן מחמיר, מתעייף מהר יותר בכל עבודה, לא מתמודד טוב עם הלימודים וחולה בתדירות גבוהה יותר. כל זה קורה כי עשן הטבק מכיל רעל מסוכן - ניקוטין וחומרים מזיקים רבים אחרים. אצל מי שאינו מעשן הריאות ורודות, ואצל מי שמעשן זמן רב הן מאפירות מחומרים מזיקים. מדענים חישבו כי על כל סיגריה שעושנת, חייו של אדם מצטמצמים ב-15 דקות. אלכוהול (אלכוהול), הכלול במשקאות אלכוהוליים, בשימוש מופרז, גורם למחלה של הקיבה ואיברים אחרים, משבש את תפקוד האורגניזם כולו. אלכוהול מסוכן במיוחד לאורגניזם גדל. אפילו כמה לגימות עלולות לגרום להרעלה חמורה אצל ילד. סמים הם חומרים מיוחדים שהורסים את גוף האדם. לאחר שניסה את התרופה פעם או פעמיים, אדם מתרגל אליה ואינו יכול עוד בלעדיה. הוא מפתח מחלה קשה - התמכרות לסמים, שקשה מאוד לרפא. התרופה משבשת את תפקוד המוח והגוף כולו ובסופו של דבר הורגת אדם. הפצת סמים היא פשע מסוכן שניתן עליו עונש חמור.

ועכשיו בואו ננתח כמה מצבים ונגלה מה לומר: כן או לא (נספח מס' 1)

8. משחק "אספו פתגמים"

מוֹרֶה: עכשיו אתן לך פתגמים שנפלו לשני חלקים. אתה צריך למצוא את ההתחלה והסוף של כל פתגם ולהסביר את משמעותם ( לעבוד בזוגות).

בריאות זה יקר יותר להיות בריא

מחלתו של אדם לא תדביק את המחלה

מי שאוהב טוהר אינו מצייר

עושר מהיר ובריא

9. תזכורת לאורח חיים בריא.

מוֹרֶה: עכשיו אתן לך נדבה, שאני מקווה שתהיה לוויה שלך בחיים.

1. לשמור על ניקיון!

2. לאכול נכון!

3. שלבו עבודה ומנוחה!

4. לזוז יותר!

5. אל תתחילו הרגלים רעים!

10. תוצאת שעת הכיתה.

מוֹרֶה: העיקר בשמירה על הבריאות הוא הטיפול של האדם עצמו בגופו. ואתה צריך לטפל בזה מילדות, לעקוב אחר כל כללי ההיגיינה הדרושים, לעסוק בחינוך גופני ולא לבצע מעשים שמזיקים לבריאות.

בתום שעת הכיתה שלנו, אני מציע להקשיב לפסוקים שהכינו עבורך חבריך לכיתה.

ילדים קוראים:

בריאות היא אוצר

אי אפשר לקנות אותו.

ברגע שאבד,

אל תחזיר אותו.

אל תלווה מחבר

אל תזכה בלוטו

אחרי הכל, אושר ללא בריאות

תאמין לי, זה לא.

ים של אושר ללא בריאות

לא ימלא את נשמתך.

לא גורם לך להרגיש טוב

לא בשבילך ולא בשביל החברים שלך.

העבודה לא תשמח

ואל תחסוך כסף.

באופן כללי, בלי בריאות זה רע,

החיים רעים מאוד לאנשים.

אין ספק שבריאות

מילדות אתה צריך לחזק:

לעסוק בחינוך גופני,

לרוץ, לקפוץ ולשחק.

אכלו כמה שיותר פירות

לשטוף מראש

והליכה אחרי בית הספר

אל תשכח את השיעורים.

בקשה מס' 1

יַעַד: יצירת גישה ערכית של תלמידים לבריאותם.

משימות: השתקפות של היחס של האדם לבריאות, זיהוי בעיות;

להרחיב את הבנת התלמידים לגבי אורח חיים בריא; לקדם היווצרות גישה חיובית לבריאות כערך הגדול ביותר;

דוגמנות פרספקטיבה לחיים מנקודת מבט של יחס ערכי לבריאות.

טופס התנהלות: סמינר הדרכה עם מרכיבי הדרכה.

התקדמות שעות השיעור

    שיחה אינטראקטיבית "מהי בריאות? »

הנושא של הכיתה שלנו"אורח חיים בריא". מאז ימי קדם, אנשים בפגישה איחלו בריאות זה לזה: "שלום", "בריאות טובה!", שאלו "מה מצב הבריאות היקר שלך?" וזה לא במקרה. אחרי הכל, אפילו ברוסיה העתיקה אמרו: "בריאות יקרה יותר מעושר", "בריאות אי אפשר לקנות", "אלוהים נתן בריאות, אבל אנחנו נמצא אושר". אכן, כולם זקוקים לבריאות. ואיזו משמעות אתה מכניס למושג "בריאות"? (פסקי דין של תלמידים ). תודה על ההגדרות המעניינות, מרגישים שבעיית הבריאות היא בתחום הקשב שלכם.

כל מבוגר יגיד לך שבריאות היא הערך הגדול ביותר, אבל משום מה, הנוער המודרני מפרט כסף, קריירה, אהבה, תהילה בין הערכים העיקריים, ומציב את הבריאות במקום 7-8.

זה זמן רב ידוע שיש לפקח על הבריאות מילדות. בוא נעשה בדיקה קטנה לגבי הבריאות שלך, מוצעת לך רשימה של הצהרות שכל אחת מהן דורשת תשובה של כן או לא. מידע זה יהיה שימושי, קודם כל, לך.

בדיקת "בריאותך".

1. לעיתים קרובות יש לי תיאבון ירוד.

2. אחרי כמה שעות של עבודה מתחיל לכאוב לי הראש.

3. לעתים קרובות אני נראה עייף ומדוכא, לפעמים עצבני וזועף.

4. מדי פעם יש לי מחלות קשות כשאני צריך להישאר בבית מספר ימים.

5. אני בקושי נכנס לספורט.

6. לאחרונה העליתי קצת במשקל.

7. לעתים קרובות אני מרגיש סחרחורת.

8. כרגע אני מעשן.

9. בילדותי סבלתי מכמה מחלות קשות.

10. יש לי שינה גרועה ואי נוחות בבוקר לאחר התעוררות.

עבור כל תשובה "כן", תן לעצמך נקודה אחת וחשב את הסכום.

תוצאות.

1-2 נקודות. למרות כמה סימנים של הידרדרות הבריאות, אתה במצב טוב. בשום מקרה אל תוותר על המאמצים לשמר את רווחתך.

3-6 נקודות. היחס שלך לבריאות שלך בקושי יכול להיקרא נורמלי, זה כבר מרגיש שאתה מרגיז אותו די ביסודיות.

7-10 נקודות. איך הצלחת להגיע למצב הזה? זה מדהים שאתה עדיין מסוגל ללכת ולעבוד. אתה צריך לשנות את ההרגלים שלך מיד, אחרת...

2. מיפוי "בָּרִיא סגנון חיים" עכשיו בואו נחשוב על אורח החיים שלנו ונעצב טבלת "אורח חיים בריא".

לחיות את החיים בחוכמה

אתה צריך לדעת הרבה.

שני כללים עיקריים שכדאי לזכור להתחיל:

אתה מעדיף לגווע ברעב מאשר לאכול כל דבר

ועדיף להיות לבד מאשר רק עם כל אחד.

מה מרכיב אורח חיים בריא?(התלמידים מביעים את דעתם)

1. אכילה בריאה;

2. שגרה יומית;

3. פעילות נמרצת ופעילויות חוץ;

4. היעדר הרגלים רעים.

3. ייעוץ "סודות הבריאות"

אם אתה חושב באופן פיגורטיבי, אז הבריאות שלך יכול להיות מיוצג כבית, וזה עכשיו

בונה בהדרגה כל אחד מכם. מה זה יהיה - יפה, סתמי או חזק ו

עָמִיד? בואו ננסה לבנות יחד את בית הבריאות שלנו. על מה אתה חושב

האם הבסיס לבריאות? (התלמידים נותנים את דעתם.)

זו תורשה.

שורשים ", שעסק בחיפוש אחר מידע על השפעת התורשה על בריאות האדם.

תלמיד אחד: (מצגת)

זה אני וסבא רבא וסבתא רבא שלי.

הסבים שלנו. אז, אני מניח את הבסיס לבית הבריאות שלנו.

2 תלמידים: לפי מדענים, בין 10 ל-20 אחוז מהבריאות מוטבע בנו גנטית, 20 אחוז תלוי בסביבה, 5-10 אחוז בפיתוח הרפואה, ו-50 אחוז מהבריאות תלוי בעצמנו. ללא בריאות, קשה מאוד להפוך את החיים למעניינים ומאושרים. הוכח שיותר ממחצית מכלל מחלות המבוגרים נרכשות בילדות. יתרה מכך, הגיל המסוכן ביותר הוא מלידה ועד 16 שנים. ניצלה ומחוזקת בילדות ובנעורים, הבריאות תאפשר לך חיים ארוכים ופעילים, תיתן לך אפשרות לבחור מקצוע לטעמכם וליעודכם, מבלי להגביל את בחירתכם למצב הבריאותי.

המילה ניתנת לקבוצת התלמידים היצירתית "סודות התזונה ».

1. תזונה נכונה היא הבסיס לאורח חיים בריא.

עם תזונה בריאה התחלואה יורדת, המצב הפסיכולוגי משתפר, מצב הרוח עולה, והכי חשוב, כושר העבודה והעניין בפעילויות חינוכיות גדלים.

אחרי הפסקה גדולה יש בקבוקי לימונדה ריקים בפח האשפה, בואו נדבר קצת על מה אנחנו שותים

בכל מקרה, חשוב לדעת מה בדיוק במשקאות מוגזים יכול למעשה להזיק . ראשית, זה פחמימות . ב-0.33 ליטר. פפסי קולה מכיל 8 סוכרים. מעטים האנשים שישתו תה או קפה מתוקים כאלה. כל הפחמימות הללו מופקדות בקפלי השומן ותורמות להתפתחות סוכרת. ממתיקים שונים מתווספים למשקאות מוגזים דיאטטיים כדי למזער את הקלוריות. המסוכן שבהם הוא חלבוןאספרטיים . הוא מתוק פי 200 מסוכר, גורם לאלרגיות, מחלות קיבה, הפרעות כבד, כאבי ראש, פגיעה בזיכרון ובראייה, ואפילו התקפים. הממתיקים הם הסודות העיקריים של מים מוגזים - הם לא מרווים צימאון, אלא גורמים לתיאבון.

סודה מכילה חומצה, אשר שוחקת את אמייל השן ומקדמת חורים. לדוגמה, מיץ תפוחים מכיל פי הרבה יותר חומצה. ההבדל היחיד הוא ששם זה טבעי, למרות שהוא משחית את אמייל השיניים, אבל לא שוטף סידן, כפי שהוא עושהחומצה אורתופוספורית (E338). הוא משמש לרוב במשקאות מוגזים.

משקאות מוגזים מכילים גםפחמן דו חמצני , אשר מעורר הפרשת קיבה, מגביר חומציות ומקדם גזים. ובכן, כמובןקָפֵאִין . אם אתה מתעלל במשקה, אתה יכול לקבל התמכרות לקפאין או שיכרון. הסימנים שלו הם חרדה, תסיסה, נדודי שינה, כאבי בטן, התכווצויות, טכיקרדיה וכו'. במינונים מסוימים קפאין יכול להיות קטלני.

אולי הדבר הכי ערמומי במים מוגזים הואמְכוֹלָה . פחיות אלומיניום עוזרות להפיץ מחלות מדבקות מסוכנות. ברגע פתיחת הפחית באים במגע סוגים שונים של סטפילוקוק עם תכולתה וכן חיידקים הגורמים לסלמונלוזיס ואנטירוקוליטיס, הנוזל נשפך על המכסה ויחד עם כל החיידקים מגיע בתוכנו.

קוקה קולה מחליפה בהצלחה כימיקלים ביתיים.

ההיסטוריה של קוקה קולה קובעת כי במדינות רבות בארה"ב, למשטרת התנועה יש תמיד 2 ליטר קולה במכונית הסיור שלהם כדי לשטוף דם מהכביש המהיר לאחר תאונה.

כדי לנקות את האסלה, שפכו פחית קולה בכיור והשאירו אותה למשך שעה.

כדי להסיר כתמי חלודה מפגוש מכרום מכרום, שפשפו את הפגוש עם יריעה מקומטת של רדיד אלומיניום ספוג בקולה.

כדי להסיר קורוזיה מצברים לרכב, שפכו פחית קולה על המצברים והקורוזיה תיעלם.

כדי לשחרר בורג חלוד, הרטיבו סמרטוט בקוקה קולה ועטפו אותו סביב הבורג למשך מספר דקות.

כדי לנקות כתמים מבגדים, שפכו פחית קולה על ערימת בגדים מלוכלכים, הוסיפו אבקת כביסה וכבסו במכונה כרגיל. קולה תעזור להיפטר מכתמים. קוקה קולה תנקה גם את החלונות ברכב מאבק כבישים.

על ההרכב של קוקה קולה. החומר הפעיל בקוקה קולה הוא חומצה זרחתית. ה-pH שלו הוא 2.8. זה יכול להמיס את הציפורניים שלך תוך 4 ימים.

להובלת תרכיז קוקה קולה, המשאית חייבת להיות מצוידת במשטחים מיוחדים המיועדים לחומרים מאכלים במיוחד.

מפיצי קולה משתמשים בו כבר 20 שנה כדי לנקות את מנועי המשאיות שלהם.

עדיין רוצה בקבוק קולה?

המרכיב היחיד שאינו מזיק בסודה הוא מים. מת, חסר חיים, מזוקק כך שטעמו הטבעי לא יפריע לטעם המשקה, כך שלימונדה המיוצרת בכל מקום בעולם עומדת בתקן מחמיר.

כדי להפחית את הנזק מכל סודה, כולל פפסי, עליך לפעול לפי כללים פשוטים:

1. שתו אותו קר. הרס אמייל השן תלוי גם בטמפרטורה של המשקה. באמריקה שותים סודה יותר מאשר באירופה, אבל תמיד מגישים אותה עם קרח, ולילדים אמריקאים יש פחות נזק לשיניים.

2. לשתות דרך קשית כדי למנוע מגע עם הצנצנת.

3. הגבל את עצמך לכוס אחת 1-2 פעמים בשבוע.

4. לוותר על סודה אם אתה שמן, סוכרתי, דלקת קיבה, כיב.

5. אין לתת סודה לילדים מתחת לגיל 3 שנים.

עכשיו בואו נדבר על חוסר המזל של הכיתה שלנו, אלו תמיד שקיות של צ'יפס וקרקרים שוכבים מסביב ובכמויות די גדולות, אז אי אפשר שלא להתמקד בח אז אנחנו אוכלים?

איכויות הטעם של צ'יפס וקרקרים מושגות באמצעות שימוש בטעמים שונים (אם כי יצרנים מכנים אותם משום מה תבלינים). לכן, יש כל מיני סוגים של "צ'יפס" ו"קרקר", כמו שאומרים, "לחובבן".

יש גם צ'יפס ללא טעמים, כלומר. עם הטעם הטבעי שלו, אבל לפי הסטטיסטיקה, רוב בני ארצנו מעדיפים לאכול צ'יפס עם תוספים: גבינה, בייקון, פטריות, קוויאר. האם כדאי לומר היום שלמעשה אין קוויאר - טעמו וריחו ​​ניתנו לצ'יפס בעזרת חומרי טעם וריח. רוב התקווה היא שהטעם והריח מתקבלים ללא שימוש בתוספים סינטטיים, אם הצ'יפס מריח כמו בצל או שום. ובכל זאת, הסיכוי קלוש. לרוב, הטעם של צ'יפס הוא מלאכותי. הדבר נכון גם לגבי קרקרים. האותיות המוכרות "E" המצוינות בהרכב המוצר והשבבים והקרקרים יעזרו לכם לוודא זאת.

קודים ידועים של תוספי מזון, אשר, על פי ההשפעות על גוף האדם, יכולים לקבל את המאפיינים הבאים:
אסור - E103, E105, E111, E121, E123, E125, E126, E130, E152.
מסוכן - E102, E110, E120, E124, E127.
חשוד - E104, E122, E141, E150, E171, E173, E180, E241, E477.
סרטנים - E131, E210-217, E240, E330.
גרימת קלקול מעיים - E221-226.
מזיק לעור - E230-232, E239.
גרימת הפרת לחץ - E250, E251.
מעורר את המראה של פריחה - E311, E312.
הגדלת כולסטרול - E320, E321.
גורם להפרעות עיכול - E338-341, E407, E450, E461-466

האם אתה רוצה צ'יפס וקרקרים עשויים משומנים מוקשים זולים, באבקת כמות עצומה של כימיקלים הנקראים "תוספי מזון" ומכילים כמויות אדירות של החומר המסרטן אקרילאמיד?

דיברנו איתך על תת תזונה, ועכשיו נציין את המאכלים שטוב לאכול כדי להישאר בריאים: פירות, ירקות, דגים, קטניות וכו'. עכשיו אציין את התכונות המועילות של המוצר, ואתה מנחש למה הם שייכים ל.

חסה, שמיר, פטרוזיליה.

ירוקים - מניעה טובה של התקף לב, משפרת את מאזן המים, משפיעה לטובה על אנמיה, בריברי.

סלרי.

היוונים והרומאים הקדמונים לא יכלו בלעדיו לא בימי חול ולא בחגים. התכונות התזונתיות והרפואיות הגבוהות של צמח זה נקבעות על ידי יותר מארבעים חומרי טעם ויטמין וחומרים פעילים ביולוגית. מחקרים של מדענים אמריקאים הראו ששורשיו של צמח זה הם תרופה אידיאלית להורדת לחץ הדם.

ארטישוק ירושלמי.

בפקעות של צמח זה יש פי שניים ויטמינים C ו-B, ופי שלושה יותר מלחי ברזל מאשר בתפוחי אדמה.

צמח זה שימושי במיוחד לחולי סוכרת הסובלים מאנמיה, הפרעות מטבוליות ומחלות קיבה.

גזר

השימוש בירק זה שימושי מאוד לראייה ולמניעת סרטן.

כרוב

ירק זה משפר את חילוף החומרים של הכולסטרול ומהווה אנטי אלרגן חזק.

סלק

והירק הזה משפר את תפקוד המעיים, מוריד את לחץ הדם. הנוכחות של יוד בגידול שורש זה הופכת אותו לבעל ערך למניעת מחלות בלוטת התריס ולחיזוק המערכת החיסונית. מספק לגוף זרחן, אשלגן, סידן, נתרן וכלור.

חציל

ירק זה דל בקלוריות, אך הוא מכיל הרבה חומצה פולית, מה שאומר שהוא מאיץ את סילוק הכולסטרול, עודפי המים והמלח מהגוף, משפר את יכולת האינסולין להוריד את רמות הסוכר ומקדם יצירת דם אדום תאים בדם.

תפוחים

יש להם אפקט מחזק כללי. טוב לכליות, מערכת הלב וכלי הדם. חילוף חומרים.

אגסים

הם מגבירים את כוחם של כלי נימי, יש להם השפעה אנטי טרשתית, מקדמים את הסרת המים והמלח מהגוף.

דובדבן

פרי מחזק, שימושי לאנמיה.

פטל

משפר את העיכול בטרשת עורקים ויתר לחץ דם.

דומדמניות שחורות

עשיר בויטמין C מחזק.

המילה ניתנת לקבוצת התלמידים היצירתית "סודות השגרה היומיומית ».

אם תשאף להגשים את השגרה תלמד טוב יותר, תנוח טוב יותר.

חולם השפעה חיובית מאוד על גוף האדם. יש הרבה מחלוקות סביב כמה שינה אדם צריך? פעם היה נאמר שילד - 10-12 שעות, נער - 9-10 שעות, מבוגר - 8 שעות. עכשיו רבים מגיעים למסקנה שהכל בנפרד, חלקם צריכים יותר, חלקם פחות. אבל העיקר שאדם לא ירגיש עייף לאחר השינה ויהיה ערני כל היום.

אני מתחיל את הפתגם, ואתה מסיים.

פתגמים:

1. משינה טובה... נעשית צעירה יותר

2. שינה זה הכי טוב... רפואה

3. לישון מספיק - ... אתה תיראה צעיר יותר

4. לישון - כאילו שוב ... נולד

רבים מאיתנו לא יודעים להגשים את שגרת היום, לא חוסכים זמן, מבזבזים לא רק דקות אלא גם שעות שלמות לשווא. צפו בסצנה הזו - אולי מישהו יזהה את עצמו בדמויות האלה..

סצנה "מצב היום" (המורה ו-Vova יוצאים)

3.

המילה ניתנת לקבוצת התלמידים היצירתיתפעילות פעילה ומנוחה פעילה.

כמובן, וובה הקצאה לא נכון את הזמן. מנוחה מוצקה. איפה העבודה? החלפת עבודה ומנוחה היא הכרחית. סטטיסטיקה: אורח חיים בישיבה הוא אחד מ-10 הגורמים המובילים למוות ולמוגבלות ברחבי העולם. חוסר פעילות גופנית הוא הגורם ל-2 מיליון מקרי מוות בשנה. פחות מ-30% מהצעירים מנהלים אורח חיים פעיל מספיק כדי לשמור על בריאותם בעתיד.

ספורט מגדיל את תוחלת החיים. הוכח שאנשים שנכנסים לספורט 5 פעמים בשבוע חיים 4 שנים יותר מאלה שנכנסים לספורט מדי פעם.

רק הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, סקי, החלקה, שחייה יכולים להניע את החיים שלך, ובמקום שיש תנועה, יש בריאות.

4.

הרצפה ניתנת לפדורצ'נקו V.A. הרגלים רעים.

לעשן

מההיסטוריה

עישון טבק מקורו בימי קדם. לאחר שנחתו על חופי אמריקה, קולומבוס וחבריו ראו ילידים שהחזיקו בפיהם צרורות של עשב מעשן.

הטבק הגיע לצרפת מספרד, הוא הובא על ידי השגריר ז'אן ניקוט במתנה למלכה קתרין דה מדיצ'י. מהשם "ניקו" באה המילה "ניקוטין".

עונשים

בסין, סטודנט שנתפס מעשן צפוי לעונש מפרך - אימון על אופניים נייחים;

בסופו של דבר XVIבמשך מאות שנים באנגליה הם הוצאו להורג בשל עישון, וראשי ההוצאה להורג עם מקטרת בפיהם הונחו על הכיכר;

בטורקיה משפדים מעשנים;

בתקופת שלטונו של מיכאיל רומנוב היה עונש מוות על עישון. כל מי שנמצא טבק "צריך לענות ולהכות אותו על עז בשוט עד שיודה מאיפה הוא השיג אותו..."

בחברה ההומנית שלנו אין עונשים כאלה, אבל אולי התמונות האלה יגרמו לכם לחשוב אם להתחיל (תמונות: ריאה של אדם בריא, ריאה של מעשן)

כָּהֳלִיוּת , מחלה כרונית הנגרמת על ידי שימוש שיטתי במשקאות אלכוהוליים. מתבטאת בתלות פיזית ונפשית באלכוהול, השפלה נפשית וחברתית, פתולוגיה של איברים פנימיים, חילוף חומרים, מערכת העצבים המרכזית והפריפריאלית. לעתים קרובות יש פסיכוזות אלכוהוליות.

הִתמַכְּרוּת

הסטטיסטיקה הרשמית לגבי התמכרות לסמים מדאיגה מאוד.

במהלך 6 השנים האחרונות, השכיחות של התמכרות לסמים בקרב מתבגרים עלתה פי 10.

המונח "התמכרות לסמים" עצמו קשור למושג "סם" (מיוונית narkotikos - מנומנם).

קבוצת הסמים במובן הצר של המילה מורכבת ממה שנקרא אופיאטים - חומרים המופקים מהפרג: מורפיום, קודאין, הרואין, מתדון.

אם כבר מדברים על התמכרות לסמים, אנחנו מתכוונים לחומרים היוצרים תלות נפשית בצריכתם. לפיכך, כיום, המונח "חומר נרקוטי" (נרקוטי) משמש ביחס לאותם רעלים או חומרים המסוגלים לגרום להשפעות אופוריות, היפנוטיות, משככות כאבים או מעוררות.

על פי ההגדרה המקובלת בעולם, התמכרות לסמים היא הפרעה נפשית המורכבת מרצון עז לקחת חומר מסוים (או חומר מקבוצה מסוימת) לרעת פעילויות אחרות והתמדה של השימוש בחומר למרות ההשלכות המזיקות. מילה נרדפת למונח התמכרות לסמים היא המושג "התמכרות".

4. מילה אחרונה

חבר'ה, היום דיברנו על העובדה שבריאות היא הערך הגדול ביותר עבור אדם. בנינו את "בית הבריאות" שלנו. שיהיה חזק, אמין ועמיד.

מאחל לך:

לעולם אל תחלי;

לאכול נכון;

היה עליז;

תעשה מעשים טובים.

באופן כללי, לנהל אורח חיים בריא!

5. השתקפות

אילו דברים מעניינים למדת היום?

אילו מסקנות הסקת לעצמך?

זכרו, הבריאות שלכם בידיים שלכם!

שעת שיעור בנושא "אורח חיים בריא". תקציר לכיתה ה'

מטרות:ליצור אצל התלמידים את הצורך באורח חיים בריא.
משימות:
לעודד ילדים להקפיד על הרגלי חיים בריאים;
לקדם הקניית תחושת אחריות לילדים שלהם, לבריאות המשפחה והחברה.
לפתח מיומנויות עבודה קבוצתיות, מיומנויות תקשורת, תשומת לב, דמיון, כושר המצאה, יצירתיות, דיבור;
לטפח תרבות של התנהגות ותקשורת בעבודה בקבוצות.
לְתַכְנֵן.
1. שיחה אינטראקטיבית "מה שיש לנו, אנחנו לא מאחסנים, אחרי שהפסדנו, אנחנו בוכים"
2. מיני-הרצאה "מהי בריאות?"
3. חיבור הטבלה "אורח חיים בריא"
4. ביצועי תלמידים בנושא "הרגלים רעים"
5. כללים לאורח חיים בריא לסטודנטים
6. המשחק "הזדמנות מזל"
7. מילה אחרונה.
8. לסיכום.

מהלך הכיתה.

1. שיחה אינטראקטיבית "מה שיש לנו, אנחנו לא מאחסנים, אחרי שהפסדנו, אנחנו בוכים"
הנושא של שעת הכיתה שלנו הוא אורח חיים בריא.
כל מבוגר יגיד לך שבריאות היא הערך הגדול ביותר, אבל משום מה, הנוער המודרני מפרט כסף, קריירה, אהבה, תהילה בין הערכים העיקריים, ומציב את הבריאות רק במקום 7-8.
פתגם חכם אומר: "מה שיש לנו, אנחנו לא מאחסנים, אחרי שהפסדנו, אנחנו בוכים." מה לדעתך קשור הפתגם הזה לנושא השיחה שלנו?
אנחנו יודעים לשמור על כסף, איך לחסוך דברים. האם אתה יודע איך לשמור על הבריאות?
היום נדבר על מה שצריך לעשות כדי לא להתחרט על הבריאות האבודה.

2. מיני-הרצאה "מהי בריאות?"
אז היום אנחנו מדברים על בריאות. איך אתה מבין את המילה הזו?
ואכן, במשך שנים רבות הבינו בריאות כהיעדר מחלות וחולשה גופנית. אבל בזמננו נוצרה נקודת מבט אחרת. לפי נקודת מבט זו, הבריאות היא פיזית, נפשית וחברתית.
בריאות גופנית היא מצב התפקוד התקין של האורגניזם כולו. אם אדם בריא פיזית, אז הוא יכול לעשות את כל חובותיו הנוכחיות ללא עייפות מיותרת. יש לו מספיק אנרגיה כדי להצליח בלימודים ולעשות את כל הדברים הנחוצים בבית.
בריאות הנפש מתבטאת בכך שאדם מרוצה מעצמו, אוהב את עצמו כמו שהוא, מרוצה מהישגיו ויכול להסיק מסקנות מטעויותיו. כדי לשמור על בריאות הנפש, אתה צריך להירגע, לקבל חוויות חדשות, לתקשר עם חברים.
בריאות חברתית באה לידי ביטוי ביחסים עם אנשים אחרים. אנשים בריאים מבחינה חברתית יודעים להסתדר עם אחרים. הם מכבדים את זכויותיהם של אחרים ויכולים להגן על זכויותיהם. הם מקיימים יחסים טובים עם קרובי משפחה, יודעים להכיר חברים חדשים, יודעים לבטא את צרכיהם וצרכיהם כך שיתבררו לאחרים.
רק אדם שיש לו שלושת סוגי הבריאות יכול להיקרא בריא.
3. עריכת טבלה "תדמית בריאה של אדם"
אז, בריאות היא ערך רב, אבל רבים מתחילים להבין זאת כשהם חולים. מדענים אומרים שגוף האדם מיועד ל-150-200 שנות חיים. ועכשיו אנשים חיים פי 2-3 פחות בארצנו. למה אתה חושב?
מה מונע מאנשים לחיות זמן רב?
העיקר לבריאות הוא היכולת של אדם לעבוד על עצמו, על בריאותו. כל המדענים מסכימים על דבר אחד: כדי להיות בריא, אתה צריך לנהל אורח חיים בריא.
אך מהו אורח חיים בריא, נגלה בעת עריכת הטבלה. אני אנחש 5 חידות שכל אחת מהן היא גורם בריאותי.
1. החלפה אחידה של עבודה ומנוחה במהלך היום. (משטר יומי)
2. אימון מתמיד של הסיבולת הפיזית, התנגדות לקור, למחלות. (הִתקַשׁוּת)
3. אמצעים שמטרתם שמירה על ניקיון ובריאות. (גֵהוּת)
4. סדר האכילה, טיבו וכמותה (תזונה נכונה)
5. פעולות אקטיביות בהן משתתפות קבוצות שרירים שונות. (תנועה, ספורט)
אז מה יש לנו. מה מרכיב אורח חיים בריא המעניק לאדם בריאות ואריכות ימים?
אני מציע להוסיף עוד פריט אחד לרשימה הזו - היעדר הרגלים רעים. אתה מסכים איתי?
אכן, אדם יכול למלא את כל הנקודות של אורח חיים בריא, אבל הרגל רע אחד, למשל, עישון או אלכוהוליזם, יבטל את כל מאמציו. אילו עוד הרגלים רעים יש לאדם? בואו נקשיב לחברי הכיתה שלנו.

4.נאום של תלמידים בנושא "הרגלים רעים"
שימוש לרעה בסמים
- זה לא רק הרגל מזיק, אלא גם מסוכן מאוד. "מאניה" היא מחלת נפש כאשר אדם חושב כל הזמן על דבר אחד. נרקומן כל הזמן חושב על רעל. "התעללות בסמים" מלטינית מתורגמת כ"מאניה לרעל" (רעלן פירושו רעל). רעלים אלו חודרים לגוף האדם בשאיפה של אדים רעילים וגורמים להרעלה חמורה. מהר מאוד מופיעה התמכרות, שינויים בנפש מתרחשים, אבל העיקר הוא שבריאות האדם נהרסת, שכן רעלים מצטברים בהדרגה בגוף.

הִתמַכְּרוּת
סמים הם רעל חמור עוד יותר, הוא מיועד לפשוטי נפש שאחרי שהתרגלו אליהם, לא יוכלו לחיות בלעדיהם וישלמו כסף גדול כדי למות בהקדם האפשרי. תרופות מורחות, מעשנות, מוזרקות, נלקחות בצורה של טבליות. הם נכנסים מיד לזרם הדם. התמכרות לסמים פועלת עם הרעלים שלה בצורה חזקה ומהירה - ממש מהפעם הראשונה שאדם יכול להפוך למכור לסמים! לאדם יש הזיות, סיוטים.

כָּהֳלִיוּת
הרגל רע נוסף הוא שתייה. שכרות מתפתחת מהר מאוד למאניה - אלכוהוליזם. אלכוהול הוא הסם הנפוץ ביותר, והורג מאות אנשים מדי שנה. זה גם רעל, זה משבש את העבודה של כל האיברים הפנימיים. אדם שיכור הוא מראה דוחה. אבל האלכוהוליסט אדיש לדעותיהם של אחרים, הוא מאבד את המראה האנושי שלו והופך לעבד להרגלו הרע. אלכוהוליזם משפיע לא רק על השיכורים עצמם, אלא גם על אנשים הקרובים אליהם: אמהות, נשים, ילדים. מספר עצום של פשעים מבוצעים על בסיס שכרות, משפחות רבות נהרסות, גורלות נשברים.

לעשן
מדובר בהתמכרות לתרופה הנקראת ניקוטין. לפי הרעילות שלו, ניקוטין שווה לחומצה הידרוציאנית, רעל קטלני. מדענים חישבו שמעשן מקצר את חייו ב-6 שנים. כל איברי גוף האדם מושפעים מטבק. הטבק מכיל 1200 חומרים רעילים. הוכח מדעית שעישון גורם ל-25 מחלות. למעשנים יש זיכרון גרוע, בריאות גופנית לקויה, נפש לא יציבה, הם חושבים לאט, הם שומעים גרוע. אפילו כלפי חוץ, מעשנים שונים מאלו שאינם מעשנים: עורם דוהה מהר יותר, קולם ניחר, שיניהם מצהיבות. אנשים שאינם מעשנים סובלים מעישון. מחצית מהחומרים המזיקים שיש בסיגריה, המעשן נושף, ומרעיל את האוויר. האוויר הזה נאלץ לנשום אחרים שהופכים למעשנים פסיביים.

התמכרות להימורים
- הרגל רע מתחיל ללא מזיק - מכונות מזל, משחקי מחשב, קלפים, רולטה. וזה יכול להסתיים בהרס של הנפש, בפשע, אפילו בהתאבדות. הימורים לא חוסכים לא ילדים ולא מבוגרים. אפילו זקנות נבונות הופכות למכורות להימורים ומסיימות את חייהן ברעב ובעוני.

שפה גסה
היום אפשר לפגוש הרבה פעמים אנשים שכבר לא מקללים, אלא מדברים גסויות. בינתיים, הרגל רע זה - שפה גסה - מסוכן מאוד לבריאות האדם. יתר על כן, זה מזיק לא רק לדבר, אלא גם להקשיב לקללות.

הרגלים רעים אלה יכולים להרוס את בריאותו של אדם, לגרום נזק עצום לגוף.

5. כללים לאורח חיים בריא לסטודנטים
1. עסקו בחינוך גופני 3-5 פעמים בשבוע, בלי להתאמץ יתר על המידה בעומסים עזים. הקפד למצוא לעצמך דרך לפעילות גופנית.
2. אל תאכלו יותר מדי ואל תרעבו. אכלו 4-5 פעמים ביום, אכלו את כמות החלבונים, הוויטמינים והמינרלים הדרושים לגוף גדל, הגבילו את עצמכם לשומנים וממתקים.
3. אל תעבדו יותר מדי עבודה נפשית. נסו ליהנות מהלימודים. ובזמנך הפנוי, היו יצירתיים.
4. היו אדיבים לאנשים. הכר ופעל לפי כללי התקשורת.
5. פתח, תוך התחשבות במאפיינים האישיים של אופי וגוף, דרך ללכת לישון, המאפשרת לך להירדם במהירות ולהחזיר את הכוח שלך.
6. עסוק בהקשחה יומיומית של הגוף ובחר בעצמך דרכים שלא רק עוזרות להביס הצטננות, אלא גם גורמות להנאה.
7. למדו לא להיכנע כשמציעים לכם לנסות סיגריה או אלכוהול.

6. המשחק "הזדמנות מזל"
הכנתי לך משחק. יש לנו 2 קבוצות במשחק. למשחק 3 סיבובים.

סיבוב 1. "כן, לא, אני לא יודע"
1. האם אתה מסכים שפעילות גופנית היא מקור לחיוניות ובריאות? כן 1. האם זה נכון שחוסר שמש גורם לאנשים לדיכאון? כן
2. האם זה נכון שלעיסת מסטיק מצילה שיניים? לא 2. האם זה נכון שבקיץ אפשר להצטייד בוויטמינים לכל השנה? לא
3. האם זה נכון שחטיפי שוקולד נמצאים ב-5 המאכלים הכי לא בריאים? כן 3. האם זה נכון שצריך לשתות 2 כוסות חלב כל יום? כן
4 האם זה נכון שבננות מעודדות אותך? כן 4 האם זה נכון שמשקאות ממותקים הם בין חמשת המזונות הכי לא בריאים? כן
5. האם זה נכון שיותר מ-10,000 אנשים מתים מדי שנה מעישון? כן 5. האם זה נכון שדקה של צחוק שווה 45 דקות של מנוחה פסיבית? כן
6. האם זה נכון שגזר מאט את תהליך ההזדקנות? כן 6. האם אתה מסכים שלחץ מועיל לבריאות? לא
7. האם זה נכון שיש סמים לא מזיקים? לא 7. האם אתה מסכים שתפוצ'יפס זה בריא? לא
8. האם גמילה מעישון היא קלה? לא. 8 האם זה נכון שאפשר להפוך למכור לסמים מזריקה אחת? כן
9. האם זה נכון שרוב האנשים לא מעשנים? כן 9. האם זה נכון שגוף צעיר שגדל זקוק ל-30 סוגי מזונות שונים מדי שבוע? כן
10. האם זה נכון ש"ינשופים" אוהבים לעבוד בבוקר? לא 10. האם זה נכון שנקניקיות טובות לבריאות? לא

סיבוב 2 "צרות מחבית"
1. תן שם לצמח בית ש: ראשית הוא אכיל - אפשר לשים 1-2 עלים בסלט או לאכול אותו סתם כך, ללא תבלינים; שנית, הוא מרפא את הגרון, מיתרי הקול, מרפא פצעים, והמיץ שלו משפר את העיכול (קלנצ'ו)
2. איזו חיה מרפא קידמה דורמר - דמות האגדה מאת אלכסיי טולסטוי? (עלוקה רפואית. הם מוצצים דם, מורידים לחץ דם, מייצרים הירודין, שמונע קרישת דם)
3. מדוע אי אפשר לקטוף פירות יער, פטריות וצמחי מרפא לאורך כבישים מהירים? (הם צוברים חומרים מזיקים)
4. בקוטב הצפוני ובאנטארקטיקה, למרות הקור, אנשים ממעטים להתקרר, ובנתיב האמצעי - לעתים קרובות. למה? (האוויר שם כמעט סטרילי, שכן חיידקים ונגיפים פתוגניים מתים. בנתיב האמצעי יש הרבה וירוסים באוויר שגורמים למחלות)

סיבוב 3 "חכמת העם אומרת"

צוותים מקבלים קלפים עם פתגמים לא גמורים. המשימה של המשתתפים היא להשלים את הפתגמים על בריאות. בתום התחרות, נציגי הצוות הקריאו את האפשרויות שלהם לסיום הפתגמים. על כל תשובה נכונה, הצוות מקבל נקודה אחת.

טוהר - __________________________________________.
(תשובה: ערובה לבריאות.)

הבריאות מסודרת - _______________________________.
(תשובה: הודות למטען.)

אם אתה רוצה להיות בריא, __________________________.
(תשובה: מזג.)

בגוף בריא - ________________________________.
(תשובה: נפש בריאה.)
אז הקבוצה ניצחה...

7. מילה אחרונה.
חבר'ה, היום דיברנו על העובדה שבריאות היא הערך הגדול ביותר עבור אדם. הבריאות שלנו מושפעת מגורמים רבים: אקלים, פוליטיקה, כלכלה ועוד ועוד. משהו שאנחנו לא יכולים לשנות. אבל הרבה תלוי בנו. כדי להיות בריא, לחיות באושר ועושר עד עצם היום הזה, אתה צריך לנהל אורח חיים בריא. וזה בכוחו של כל אדם. אתה רק צריך להבין שאורח חיים בריא הוא לא סוג של פעולה זמנית, אלו כללים יומיומיים שאומצו לכל החיים.