Atomai ir molekulės (naujos medžiagos mokymosi pamoka). Atsisiųsti fizikos pristatymą apie molekules

  • sudarė: fizikos mokytojas
  • Efimova L. N
Mus supantys kūnai vadinami fiziniai kūnai Viskas, iš ko sudaryti fiziniai kūnai, vadinama medžiaga
  • Viskas, iš ko sudaryti fiziniai kūnai, vadinama medžiaga
Iš ko susideda medžiagos? Pamokos tema:
  • Materijos struktūra. Molekulė.
  • Pamokos tikslas: Supažindinti su materijos sandaros pasauliu. Supažindinkite mokinius su materijos sandara. Suteikite idėją apie molekulių dydžius.
Dar gerokai prieš mūsų erą senovės graikų mokslininkai iškėlė klausimą: iš ko susideda mus supantys kūnai?
  • Herakleitas sakė – ugnis yra pirminė materijos forma.
Talis teigė, kad visų dalykų žemėje kilmė yra vanduo, iš kurio susidaro viskas.
  • Talis teigė, kad visų dalykų žemėje kilmė yra vanduo, iš kurio susidaro viskas.
  • 1. Mažas mėlynojo guašo grūdelis ištirpintas inde su vandeniu. Vanduo pasidarė mėlynas. 2. Į antrąjį indą įpilkite šiek tiek spalvoto vandens ir įpilkite švaraus vandens. Jame esantis tirpalas bus spalvotas, bet silpnesnis.
  • 3. Iš antrojo indo supilkite tirpalą į trečią indą ir vėl įpilkite švaraus vandens. Tirpalas trečiajame inde bus spalvotas, bet silpnesnis nei antrajame.
  • Vandenyje ištirpinome labai mažą guašo grūdelį ir tik dalis jo atsidūrė trečiame inde. Tai reiškia, kad patys grūdai susidėjo iš daugybės mažų dalelių Šis eksperimentas patvirtina hipotezę, kad medžiaga susideda iš labai mažų dalelių.
Fiziniai kūnai
  • Fiziniai kūnai
  • Dalelės
  • Molekulės
Molekulė medžiaga yra mažiausia tam tikros medžiagos dalelė.
  • Molekulė medžiaga yra mažiausia tam tikros medžiagos dalelė.
  • Molekulė lotyniškai reiškia "maža masė"
  • Apskaičiuota, kad 1 cm3 oro tūryje yra apie 27 1018 molekulių.
. molekulė
  • Elektroninė
  • mikroskopu
Molekulė
  • Molekulė
  • Atom išvertus iš senovės graikų kalbos reiškia „nedalomas“.
Atomai paprastai vaizduojami simboliais.
  • "O" yra deguonies atomas.
  • "H" yra vandenilio atomas.
Vandens molekulė – H2O
  • 2 vandenilio atomai
  • 1 deguonies atomas
Michailas Vasiljevičius Lomonosovas.
  • XVIII amžiuje rusų mokslininkas M. V. Lomonosovas labai prisidėjo prie materijos sandaros doktrinos kūrimo.
  • „Fiziniai kūnai yra suskirstyti į mažiausias dalis“.
Idėjų apie materijos sandarą atsiradimas leido ne tik paaiškinti daugybę aplink mus vykstančių reiškinių, bet ir numatyti, kaip jie įvyks tam tikromis sąlygomis.
  • Idėjų apie materijos sandarą atsiradimas leido ne tik paaiškinti daugybę aplink mus vykstančių reiškinių, bet ir numatyti, kaip jie įvyks tam tikromis sąlygomis.
  • Atsirado galimybė daryti įtaką reiškinių kilmei, t.y. padėti valdyti šiuos reiškinius.
Išspręsti problemą:
  • Remdamiesi Demokrito hipoteze apie mažyčių dalelių egzistavimą, paaiškinkite.
  • Kodėl plieninis rutulys, laisvai pereinantis per žiedą, po kaitinimo įstringa žiede?
Išspręsti problemą:
    • Auksinės statulos ranka senovės Graikijos šventykloje, kurią bučiavo parapijiečiai, per dešimtmečius pastebimai numetė svorio. Kunigus apėmė panika: kas nors pavogė auksą? O gal tai stebuklas, ženklas? Kas nutiko?
Paaiškinkite problemą:
  • Kodėl dėvisi batai?
  • Kodėl mano kelnės nusidėvi?
Atspindys:
  • 1. Ką naujo išmokote klasėje?
  • 2. Ar tai jums pravers gyvenime?
  • 3. Ar pamoka buvo įdomi?
Namų darbai: § 7–8 (išmokti pagrindines sąvokas)

Klasė: 7

Pamokos pristatymas
























Atgal į priekį

Dėmesio! Skaidrių peržiūros yra skirtos tik informaciniams tikslams ir gali neatspindėti visų pristatymo funkcijų. Jei jus domina šis darbas, atsisiųskite pilną versiją.

Klasė: 7 klasė.

Mokinio amžius: nuo 25 metų iki 30 metų

Pamokos tikslas: Supažindinti su materijos sandaros pasauliu.

Pamokos tikslai:

Švietimas:

  • Supažindinkite mokinius su materijos sandara.
  • Įveskite naujas sąvokas: „molekulė“, „atomas“.
  • Supažindinkite mokinius su molekulių savybėmis.
  • Parodykite poreikį studijuoti šią temą ir panaudoti žinias šia tema praktikoje.

Vystomasis:

  • Ugdyti mokinių susidomėjimą mokymusi,
  • Plėsti jų akiratį, atmintį, vaizduotę.
  • Ugdyti gebėjimą mąstyti, daryti išvadas, lyginti, reflektuoti,
  • Įgytas žinias pritaikyti naujoje situacijoje.
  • Informacinės kompetencijos formavimas.

Švietimas:

  • Mokslinio pasaulio vaizdo ir pasaulėžiūros formavimas tarp studentų,
  • Toliau ugdykite teigiamą mokymosi motyvaciją.
  • Bendravimo įgūdžiai, disciplina.
  • Ugdykite susidomėjimą fizikos studijomis.

Pamokos tipas: naujos medžiagos mokymosi pamoka naudojant pristatymą.

Įranga: kompiuteris, multimedijos projektorius, pristatymas „Materijos sandara. Molekulė“, A.V.Peryškino vadovėlis „Fizika -7“, trys stiklinės, mėlynas guašas, indas su vandeniu.

Per užsiėmimus

1. Org. momentas.

Anksčiau išnagrinėtos medžiagos kartojimas:

Testas Nr.2 tema: „Fiziniai reiškiniai“ – savikontrolė.

1. Kuris iš šių yra fizinis kūnas?

8. uraganas.

2. Kuri iš šių medžiagų yra medžiaga?

4. pieštukas

5. virvė

8. stiklas.

3. Kokie žodžiai žymi fizikinius dydžius?

2. greitis

4. valdovas.

4. Kokie reiškiniai laikomi mechaniniais?

1. paukščio skrydis

2. saulės spinduliuotė

3. krentantys lietaus lašai

5. Kokie reiškiniai laikomi fiziniais?

2. pageltę lapai

3. krentantys lietaus lašai.

Mokytojo veikla klasėje Studentų veikla
2. Anksčiau studijuotos medžiagos kartojimas:

1). Darbas su tešla.

2). Savikontrolė

1. Mokiniai atlieka testą.

2. Užpildę atsakymus patikrinkite su manaisiais (jie užrašyti lentoje).

3. Duokite sau pažymius (vėliau juos perkelsiu į žurnalą)

Teisingi atsakymai -

„5“ įvertinimas – 5

“4” ---------4

“3” ----------3.

3. Naujos medžiagos pristatymas: (dėstytojo pasakojimą lydi pristatymas ir pokalbis su mokiniais)

1). Jūs ir aš žinome, kad fizikoje mus supantys kūnai yra akmuo, Mėnulis, namai, stalai...

Koks yra pavadinimas?

2 skaidrės numeris.

2). Iš ko sudaryti visi fiziniai kūnai?

3 skaidrės numeris.

3). Iš ko susideda visos medžiagos? (ugdau mokinių susidomėjimą, motyvuoju naujai temai)

4 skaidrės numeris.

Atsakymas į klausimą.

Atsakymas į klausimą.

Studentų atsakymai skiriasi

4). 5 skaidrės numeris.

Užsirašykite pamokos temą : „Materijos struktūra.

Molekulės“.

Apie ką šiandien kalbėsime pamokoje?

Mokiniai į sąsiuvinius užsirašo pamokos temą.

Mokinių atsakymai skiriasi, bet aš juos priimu prie pamokos tikslo.

5). Paklausti, iš ko pagaminti visi kūnai, mokslininkai apie tai galvojo senovėje, nes reikėjo užsiimti statybomis: statyti šventyklas, piramides, vystėsi navigacija, dirbama žemė. Ir tam reikėjo žinoti, kaip kūnai ir medžiagos elgiasi tam tikromis sąlygomis. Reikėjo informacijos apie įvairių medžiagų savybes ir kt.

To meto mokslininkai uždavė klausimą: „Iš ko susideda visi mus supantys kūnai?

Kokia, jūsų nuomone, šio klausimo svarba?

Ar jie yra kieti, ar yra sukurti iš kažkokių labai mažų dalelių, kurių nematyti, bet apie kurių egzistavimą, remdamiesi stebėjimais, jie spėjo.

Skaidrė Nr.6, Nr.7, Nr.8.

(apie mokslininkus ir jų teiginius apie medžiagų sandarą).

Mokiniai klauso mokytojo.

Studentų atsakymai skiriasi.

Įrašykite į sąsiuvinį.

Prieš 2500 metų Demokritas: „Visos medžiagos sudarytos iš dalelių.

6). 9 skaidrės numeris.

Apsvarstykime eksperimentą su jumis: mažas mėlynojo guašo grūdelis buvo ištirpintas inde su vandeniu. Po kurio laiko vanduo jame taps mėlynas. Į kitą indą pilame šiek tiek spalvoto vandens ir įpilame švaraus vandens. Antrame inde esantis tirpalas bus mažiau spalvotas nei pirmame. Tada iš antrojo indo vėl pilame tirpalą į trečiąjį indą ir vėl užpilame švariu vandeniu. Šiame inde vanduo bus dar mažiau spalvotas nei antrame inde.

Klausimas: Kokią išvadą galima padaryti po šios patirties?

Išvada: mažas guašo grūdelis buvo ištirpintas vandenyje ir tik mažytė jo dalis pateko į trečią indą, tada galime manyti, kad medžiaga susideda iš labai mažų dalelių

Klausimas: kokią hipotezę patvirtina šis eksperimentas?

Mokiniai bando duoti atsakymą, t.y. padaryti išvadą.

Mokiniai pateikia atsakymą.

Užsirašykite užrašų knygelėje.

7). 10 skaidrės numeris.

Dar kartą kartojame:

1. Iš ko sudaryti fiziniai kūnai?

2. Iš ko susideda medžiaga?

3. Iš ko susideda medžiagos dalelės?

8). O materijos dalelė susideda iš labai mažų dalelių. Tai įrodė šiuolaikinis mokslas.

Ši maža dalelė buvo vadinama „molekule“.

Klausimas: Kas yra „molekulė“?

11 skaidrės numeris.

Įrašas „Molekulė“

Žymėjimas: medžiagos molekulė yra mažiausia tam tikros medžiagos dalelė.

9). Įsivaizduokime molekulės dydį.

12 skaidrės numeris.

Dėl mažo dydžio molekulės nematomos nei plika akimi, nei įprastu mikroskopu. Tačiau naudojant specialų prietaisą - elektroninį mikroskopą, 13 skaidrė, Galite ištirti ir net fotografuoti didesnes molekules.

F -7, puslapis 19, 20 pav. nuotrauka - baltymų molekulių išsidėstymas.

Apskaičiuota, kad 1 cm 3 oro tūryje yra apie 27 10 18 molekulių.

Užrašų knygelės įrašas:

Palyginimas:

molekulė – obuolys – žemė.

Įrašymas: elektroninis mikroskopas.

Darbas su vadovėliu.

Įrašykite į sąsiuvinį.

10). Molekulė susideda iš dar smulkesnių dalelių – atomų.
14 skaidrės numeris.

Žodis „atomas“ reiškia nedalomas.

Atomo sandarą mokysitės chemijos pamokose 8 klasėje ir fizikos pamokose 9 klasėje.

15 skaidrės numeris.

Atomai paprastai žymimi simboliais:

"O" deguonies atomas

"H" yra vandenilio atomas.

(Žr. D. I. Mendelejevo lentelę)

Mažiausia vandens dalelė yra vandens molekulė. Jį sudaro trys atomai: du vandenilio atomai ir vienas deguonies atomas.

Atomas yra „nedalomas“.

Įrašykite į sąsiuvinį.

16 skaidrės numeris.

(Apie tai plačiau sužinosite 8 klasės chemijos pamokose).

vienuolika). XVIII amžiuje didžiulį indėlį plėtojant materijos struktūros doktriną padarė rusų mokslininkas Michailas Vasiljevičius Lomonosovas - „Fiziniai kūnai yra suskirstyti į mažiausias dalis“.

12). Klausimas: Kodėl, jūsų manymu, mes tiriame materijos struktūrą?

Jie sužino, kad mokysis chemijos 8 klasėje.

Įrašas: M.V. Lomonosovas.

Jie pateikia savo atsakymus.

18 skaidrės numeris.

Idėjų apie materijos sandarą atsiradimas leido ne tik paaiškinti daugybę aplink mus vykstančių reiškinių, bet ir numatyti, kaip jie įvyks tam tikromis sąlygomis. Atsirado galimybė daryti įtaką reiškinių kilmei, tai yra padėti suvaldyti šiuos reiškinius.

Žinodami kūnų sandarą atsakysime į klausimus: kodėl kaitinant kietosios medžiagos virsta skysčiais, o skysčiai – dujomis?

Kodėl guma elastinga ir vaškas minkštas?

Kodėl du vandens lašai susilieja į vieną, bet tuo pačiu metu du plieniniai rutuliai atsitrenkia vienas į kitą? Atsakysime į šiuos ir kitus klausimus; žinant materijos sandarą.

4. Naujos medžiagos konsolidavimas:

19 skaidrės numeris.

Nr. 1. Pažvelkite į skaidrę ir atsakykite: Kodėl plieninis rutulys, laisvai einantis per žiedą, įstrigo žiede po kaitinimo?

Kodėl kamuolys negali praeiti pro žiedą, kas atsitiko?

Taip, tai teisinga. Medžiaga susideda iš dalelių su tarpais tarp jų. O jei dalelės tolsta viena nuo kitos, tai kūno tūris didėja. Ir atvirkščiai, dalelėms priartėjus, kūno tūris mažėja.

Mokiniai galvoja ir pateikia atsakymus į problemą.

Padarykite išvadas apie molekulių savybes.

Pastaba: tarp molekulių yra tarpų.

20 skaidrės numeris.

Nr. 2. Senovės Graikijos šventykloje esančios auksinės statulos, kurią bučiavo parapijiečiai, ranka per dešimtmečius labai pastebimai suplonėjo. Kunigai panikuoja: kas nors pavogė auksą? O gal tai stebuklas, ženklas? Kas nutiko?

Mokiniai atsako ir išsako savo nuomonę.
21 skaidrės numeris.

Nr. 3. Kodėl mano kelnės nusidėvi?

#4: Kodėl batai susidėvi?

5. Pamokos refleksija: Skaidrė Nr.22.

1. Ką naujo sužinojote per šią pamoką?

2. Ar tai jums pravers gyvenime?

3. Ar per pamoką buvo įdomu dirbti, klausytis mokytojo, žiūrėti pristatymą?

6. Pamokos pažymiai:

7. Skaidrės numeris 23.

8. Ačiū už pamoką

Klausykite jų įvertinimų ir komentarų.

Pamokos metmenys: „Materijos struktūra. Molekulės"
(rašyti į mokinio sąsiuvinius).


3 Pamatyti daug mažai Pamokos tikslai: 1. žinoti, iš ko susideda medžiaga 2. žinoti, kaip buvo nustatytas molekulių dydis 3. žinoti, kurie atomai yra labiausiai paplitę Visatoje 4. mokėti pritaikyti žinias apie kokybinių problemų sprendimas „Vieną patirtį aš vertinu aukščiau už tūkstantį nuomonių, gimusių iš vaizduotės (M.V. Lomonosovas)




5 Medžiaga susideda iš daugybės smulkių dalelių.Į Juodąją jūrą, kurios plotas m 2, gylis 1 km, buvo įmestas cukraus gabalas. Dabar, jei mes semsime vandens bet kur ir bet kokiame gylyje, tada kibire turėsime iki 100 dalelių cukraus


6 Dalelių skaičius 1 cm 3 oro 1 cm 3 yra molekulių molekulių per sekundę - 9000 metų Kamuolys su oru 0,007 mm Žemės populiacija


7 Dalelių dydžiai Anglų fizikas Johnas Rayleighas (1842–1919) V = 1 mm 3 1 m 2 1 mm mm mm


8 dalelių dydžiai Globe Dalelė Obuolys (0, mm) (61 mm) (12742 km)






11 molekulių 1647 m. Pierre'as Gassendi (prancūzų fizikas) sugalvojo žodį „molekulė“. Molekulė yra mažiausia medžiagos dalelė, išlaikanti savo chemines savybes Tos pačios medžiagos molekulės yra vienodos, tačiau skirtingos medžiagos skiriasi (dydžiu, sudėtimi) Molekulė susideda iš atomų Žodis „molekulė“ verčiamas kaip „maža“. masė“










16 Atomo sandara Anglų mokslininkas Ernestas Rutherfordas () 1. Atomo branduolys (100 tūkst. kartų mažesnis už atomą) 2. Šviesos dalelės - elektronai - juda aplink branduolį Branduolys susideda iš dalelių: protonų ir neutronų.




18





Žinomi tokie reiškiniai: stiklo minkštėjimas kaitinant, vandens užvirimas, medienos deginimas, marmuro reakcija su druskos rūgštimi, elektros lemputės švytėjimas, žibalo degimas, cukraus ištirpimas vandenyje, vandens užšalimas, vandens keitimas. geležies gabalo forma kalimo metu, nuosėdų susidarymas maišant du tirpalus,

Fiziniai reiškiniai

Cheminiai reiškiniai


Iš toliau pateikto sąrašo pasirinkite tuos, kurie yra cheminiai, ir nurodykite jų savybes:

ledo tirpimas, stiklo rasojimas, tirpstantis parafinas, miškų deginimas, vandens telkinių užšalimas, geležies rūdymas, obuolių puvimas, kopūstų fermentacija rauginant

cheminis reiškinys

ženklas





Mus supa įvairūs daiktų ( kūnas ).

Pavyzdžiui:

stiklinė stalo liniuotė

Šie kūnai sudaryti iš medžiagų :

medienos

stiklo

plastmasinis

Pasaulyje yra daug medžiagų. Ir jie visi susideda iš mažiausios dalelės:

ATOMAI ir Molekulės


Molekulės - tai mažiausios dalelės, sudarančios medžiagas

  • Medžiagos molekulė - yra mažiausia tam tikros medžiagos dalelė ..
  • Mažiausia vandens dalelė yra vandens molekulė.
  • Mažiausia cukraus dalelė yra cukraus molekulė.

ATOM - mažiausia cheminė medžiaga

nedaloma dalelė

medžiagų

ATOMAI toks mažas

kas ant adatos smaigalio

daugelis jų gali tilpti milijardus.


Molekuliniai dydžiai

Jeigu molekulės tapo taško dydžio popieriaus lape. Tada visi kūnai taip pat padidėtų ir Eifelio bokšto viršūnė pasiektų Mėnulį, žmonės būtų 1700 km aukščio, pelės - 100 km, o musės - 7 km, kiekvienas plaukas būtų 100 m storio, raudonas mūsų kraujo ląstelės – raudonųjų kraujo kūnelių skersmuo būtų 7 m.

H žmogus yra daug kartų didesnis už atomą, kiek kartų ji mažesnė už žvaigždę.


  • Štai dar vienas pavyzdys: yra viename vandens laše tiek molekulių, kiek tokių lašų Juodojoje jūroje

  • Tokių mažų dalelių kaip molekulės neįmanoma pamatyti paprastu mikroskopu. Tačiau yra elektroniniai mikroskopai ir jų pagalba atsirado galimybė gauti molekulių ir net atomų nuotraukas.


Atomus galima pamatyti pačius moderniausius elektroninius mikroskopus!

anglies

auksas

nikelio


Vandens molekulės sudėtis

Molekulės

deguonies molekules

vandenilis

vandens molekules


Atom yra mažiausia chemiškai nedaloma medžiagos dalelė.

Atominiai modeliai:

Molekulės yra atomų „kompanijos“ (grupės).

Molekulė yra mažiausia medžiagos dalelė, išlaikanti savo savybes.

Molekulių modeliai:


Viso egzistuoja 118 atomų tipai (gamtoje 89)

atomų kolekcija vieno tipo yra vadinami

CHEMINĖS ELEMENTAS

Naudojamas skirtingiems atomams pavaizduoti

CHEMINIAI ŽENKLAI

(raidės)


Ženklai

cheminis

elementai


rusiškas vardas

Ženklo tarimas

Lotyniškas pavadinimas

aliuminio

aliuminio

argentum


deguonies


berilio

berilio


mangano

mangano


hydrargyrum


silicio



Visi žinomi elementai dedami į didžiojo rusų mokslininko sukurtą lentelę

Dmitrijus Ivanovičius Mendelejevas :





Senovės graikų mitai

Titanas – Ti

Metalas gavo savo pavadinimą titanų, senovės graikų mitologijos veikėjų, garbei.


Elementai, pavadinti dangaus kūnų ar planetų vardais

saulės sistema

Selenas (Se) – Mėnulio garbei.


Uranas (U) – Urano garbei

Neptūnas (Np) – Neptūno garbei


Valstybių vardais pavadinti elementai

Germaniumas (Ge) – Vokietijos garbei

Brandenburgo vartai


Galis (Ga), francium (Fr) – Prancūzijos garbei

Eifelio bokštas


Rutenis (Ru) Nr.44 – Rusijos garbei

Bazilijaus bažnyčia


Americium (Am) – Amerikos garbei

Laisvės statula


Elementai pavadinti miestų vardais

Hafnis (Hf) – Kopenhagos garbei




Elementai pavadinti mokslininkų vardais

Curium (Cm) – Pierre'o ir Marie Curie garbei




1. Pavadinimai atspindi svarbiausias jų savybes.

Fosforas Chloras Bromas

– šviesiai žalias nemalonus kvapas


2. Dangaus kūnų garbei.

Selenas Telūras iš graikų k. Selena – Mėnulis iš graikų kalbos. Teluris – Žemė


Egzistencijos formos

cheminis elementas:

Paprastos medžiagos

Sudėtingos medžiagos

Laisvieji atomai


Cheminio elemento vandenilio egzistavimo formos:

Laisvieji atomai

Paprasta medžiaga

Sudėtinga medžiaga

vandens molekules

vandenilio atomai

vandenilio molekulės


MEDŽIAGOS

paprastas

kompleksas

susideda iš atomų skirtinga cheminiai elementai

susideda iš atomų

vienas cheminis elementas


Paprasta medžiaga

Sudėtinga medžiaga

Dviejų mišinys

sudėtingos medžiagos

Paprastų ir sudėtingų medžiagų mišinys



Medžiagos __________ struktūros yra sudarytos iš atomų arba jonų

Molekulinės struktūros medžiagas sudaro _______________


  • Medžiagos, turinčios molekulinę struktūrą, yra sudarytos iš molekulių
  • Skysčiai arba dujos
  • Nemolekulinės struktūros medžiagos susideda iš atomų arba jonų
  • kietosios medžiagos,

žema lydymosi temperatūra

aukšta lydymosi temperatūra


Skirtumai tarp paprastos medžiagos ir cheminio elemento

Pavyzdžiui, kai jie sako: „Deguonis yra dujos“, akivaizdu, kad jie turi omenyje paprastą medžiagą. Kadangi elementai negali būti dujos.

„Gyvūnai kvėpuoja deguonimi“. Čia taip pat yra medžiagos. Nes stichijos kvėpuoti neįmanoma.

"Deguonis yra etilo alkoholio dalis." Bet čia deguonis yra cheminis elementas.

„Elektros laidai pagaminti iš vario“. Čia varis yra paprasta medžiaga.

„Žmogaus smegenims funkcionuoti reikalingas varis“. Bet čia turime omenyje mažiausius kiekius varis kaip elementas .

"Varis yra periodinėje lentelėje." Žinoma, lentelėje nerasite vario substancijos gabalėlių. Tai reiškia, kad čia aiškiai suprantamas cheminis elementas. Tiksliau - cheminio elemento simbolis Cu .